Istraživanje neočekivanih dugoročnih posledica plodnosti žena

Istraživanje neočekivanih dugoročnih posledica plodnosti žena

Konstantno remodeliranje organa ženskog reproduktivnog trakta tokom reproduktivnog ciklusa dovodi do fibroze i hronične upale tokom godina. Naučnici iz Nemačkog centra za istraživanje raka (DKFZ) sada su otkrili ove neočekivane dugoročne posledice ženske reproduktivne funkcije kod miševa. Rezultati su objavljeni u časopisu Cell.

Organi ženskog reproduktivnog trakta prolaze kroz opsežno remodeliranje tokom svakog menstrualnog ciklusa u pripremi za ovulaciju ili trudnoću. Ovaj proces je sličan kod drugih ženki sisara, gde se naziva estrusni ciklus.

Malo je istraživanja urađeno o ponavljajućem remodeliranju i njegovim efektima na zahvaćene organe – jajnik, jajovode, matericu, grlić materice i vaginu. Mnoge dosadašnje studije bile su zasnovane isključivo na mikroskopskim pregledima ili su se fokusirale samo na pojedinačne organe ili aktivnost određenih gena.

Tim koji predvode Angela Goncalves i Duncan Odom, oba DKFZ, sada je sistematski istraživao promene u aktivnosti gena i morfologiji u svakoj fazi estrusnog ciklusa u svim zahvaćenim organima kod miševa – na nivou pojedinačnih ćelija i u prostornoj rezoluciji. Istraživači su tako mogli da sastave ćelijski atlas ženskog reproduktivnog trakta.

Rezultati pokazuju da ćelije vezivnog tkiva, fibroblasti, igraju centralnu i vrlo specifičnu ulogu u remodeliranju reproduktivnog trakta kontrolišući reorganizaciju ekstracelularnog matriksa i zapaljenje.

Mnogi fiziološki reproduktivni događaji, kao što su ovulacija, menstruacija ili implantacija oplođenog jajeta, pokazuju karakteristične znake upale. Molekularni signalni putevi i molekuli odgovorni za održavanje ove upale uglavnom potiču od fibroblasta, jednog od glavnih izvora proinflamatornih glasnika.

Izvanredna karakteristika ženskog reproduktivnog trakta je njegova sposobnost da brzo očisti ove ciklične upale i obnovi normalnu reproduktivnu funkciju. Upala koja se ne povlači, u kombinaciji sa drugim znacima starenja, može postati hronična i dovesti do fibroze.

Na osnovu svojih nalaza, istraživači DKFZ-a razvili su model u kome ponavljano remodeliranje reproduktivnog trakta tokom reproduktivnog životnog veka pokreće postepeni razvoj fibroze i hronične upale vezan za uzrast. Oni su bili u mogućnosti da testiraju ovu hipotezu direktno isključivanjem estrusnog ciklusa lekovima. Ova blokada ciklusa smanjila je progresiju fibroze, dok su ostali procesi starenja nastavili da se odvijaju normalno.

„Kod ljudi, veći broj menstrualnih ciklusa tokom života povezan je sa većim rizikom od raka materice. Ako se hronična upala i fibroza takođe akumuliraju sa brojem ciklusa kod žena, to bi moglo biti faktor koji doprinosi povećanom riziku od raka“, objašnjava Dankan Odom.

Angela Goncalves dodaje: „Naš atlas baca svetlo na to kako estrus, trudnoća i starenje zajedno oblikuju ženski reproduktivni trakt. Dugo se smatralo da ovi događaji ne ostavljaju tragove ili ožiljke na pogođenim organima. Naš rad otkriva neočekivano troškovi za ženski reproduktivni kapacitet uzrokovan stalnim remodeliranjem reproduktivnog trakta.“