Karlično dno nakon porođaja: Zajednički problem koji se može rešiti rehabilitacijom

Karlično dno nakon porođaja: Zajednički problem koji se može rešiti rehabilitacijom

Nedavno nacionalno istraživanje sprovedeno od strane Instituta za naprednu rehabilitaciju u Orlandu otkrilo je da većina Amerikanaca veruje da je normalno da žene doživljavaju bol, pritisak i inkontinenciju nakon rođenja dece. Međutim, stručnjaci naglašavaju da ovi simptomi, iako česti, nisu normalni i mogu ukazivati na probleme sa karličnim dnom, koji se mogu rehabilitovati i poboljšati.

Karlično dno čine mišići i ligamenti koji pružaju podršku organima kao što su vagina, materica, bešika i rektum. Tokom trudnoće i porođaja, ovi mišići mogu biti oštećeni, što može rezultirati inkontinencijom, bolom i pritiskom, kao i prolapsom organa.

Tesa Lad, radni terapeut u Orlando Health-u specijalizovana za lečenje disfunkcije karličnog dna, ističe da jačanje i koordinacija mišića karličnog dna, kao i pravilno disanje i pokreti, mogu značajno poboljšati ove simptome. Ona upozorava da je važno prepoznati da karlična disfunkcija nije nešto s čime bi trebalo živeti dugoročno, već stanje koje se može adekvatno tretirati.

Istraživanje je takođe pokazalo da većina Amerikanaca smatra da je normalno da žene imaju curenje mokraće ili doživljavaju bol tokom seksa nakon porođaja, što su zapravo znaci problema sa karličnim dnom. Lad naglašava da je važno otvoreno razgovarati o ovim simptomima sa medicinskim stručnjacima kako bi se pružila odgovarajuća pomoć i podrška.

„Mišići karličnog dna su pod našom kontrolom kao i bilo koji drugi skeletni mišići“, objašnjava Lad. „To znači da ih možemo ojačati i rehabilitovati, što može značajno poboljšati kvalitet života žena koje se suočavaju sa ovim problemima.“

Preporuke stručnjaka uključuju postepeno jačanje mišića karličnog dna uz stručno vođstvo, izbegavanje prevelikog napora u ranom postporođajnom periodu i prilagođavanje fizičkih aktivnosti kako bi se omogućilo telu da se potpuno oporavi.

„Prepoznavanje i razumevanje ovih problema prvi su koraci ka rehabilitaciji“, ističe Lad. „Kada se oslobodimo stigme i počnemo otvoreno razgovarati o ovim temama, možemo pružiti ženama mogućnost da žive bez bola i nelagodnosti povezanih sa disfunkcijom karličnog dna.“