Istraživanje identifikuje vezu moždane mreže sa mucanjem

Istraživanje identifikuje vezu moždane mreže sa mucanjem

Nova studija objavljena u časopisu Brain identifikovala je specifično čvorište moždane mreže koje igra ključnu ulogu u mucanju.

Istraživanje, Te Vhare Vananga o Vaitaha | Vanredni profesor Univerziteta u Kenterberiju (UC) Catherine Theis, ispituje dva različita tipa mucanja – razvojno i stečeno – kako bi pokazala jasnu neuronsku osnovu za stanje govora.

„Mucanje pogađa otprilike 1% odraslih i može dovesti do značajnih problema u komunikaciji i socijalne anksioznosti, ali je uzrok mucanja još uvijek nepoznat“, kaže vanredni profesor Onis.

„Najčešće se javlja kao razvojni poremećaj, ali može biti uzrokovan i fokalnim oštećenjem mozga nakon moždanog udara ili drugih neuroloških stanja. Dok većina istraživanja tretira ove različite vrste mucanja kao odvojena stanja, ova studija koristi jedinstven pristup kombinovanjem skupova podataka kako bi se videlo ako možemo da identifikujemo zajedničku vezu“.

Multidisciplinarna studija, u saradnji sa istraživačima sa Univerziteta u Turku (Finska), Univerziteta u Torontu, Univerziteta u Bostonu i Brigama i ženske bolnice na Harvardskoj medicinskoj školi, koristila je tri nezavisna skupa podataka: izveštaje o slučajevima iz objavljene literature stečenog neurogenog mucanja nakon moždanog udara ; klinička pojedinačna studija kohorte sa stečenim neurogenim mucanjem nakon moždanog udara; i odrasli sa upornim razvojnim mucanjem.

Dok su prethodna istraživanja proučavala specifične lokacije lezija mozga kako bi pokušala da otkriju kako mozak funkcioniše, vanredni profesor Onis kaže da ovo istraživanje koristi novu tehniku koja gleda na moždane mreže zahvaćene lezijama i da li možda postoji zajedničko čvorište.

„Koristili smo prva dva skupa podataka i mapiranje mreže lezija da bismo testirali da li lezije koje uzrokuju stečeno mucanje mapiraju zajedničku mrežu mozga. Zatim smo koristili treći skup podataka da testiramo da li je ova mreža zasnovana na lezijama relevantna za razvojno mucanje.

„Gledajući svaki od skupova podataka, uspeli smo da lociramo uobičajenu mrežu mucanja, suzivši je na određeni deo levog putamena, koji je odgovoran za pokrete usana i lica, kao i vreme i sekvencu govora.

„Takođe smo identifikovali dve dodatne nove oblasti od interesa za snimanje govora i istraživanja mucanja, a to su prelazna oblast klaustruma i amigdalostrijata. To su male oblasti mozga – široke samo nekoliko milimetara – zbog čega obično nisu identifikovane u prethodnim studijama ovo pokazuje verodostojnu mrežu za mucanje.

„Ljudi su oduvek gledali na stečeno i razvojno mucanje kao na dve odvojene stvari, ali smo uspeli da pokažemo da pored sličnosti na nivou ponašanja, postoje i sličnosti na neuronskom nivou.

Dr Onis kaže da su nalazi relevantni za lečenje.

„Za ljude sa stečenim mucanjem, ovo pruža dobro objašnjenje šta bi se moglo dogoditi. Kada pogledate taj deo putamena, čini se da je redosled pokreta ključna osnovna poteškoća, a samim tim i važan aspekt za fokusiramo naše tretmane na identifikovane mrežne oblasti takođe pružaju uvid u moguće veze sa emocionalnim odgovorima na mucanje.

„Nalazi klaustruma i amigdalostriatalnog prelaznog područja pružaju važan novi pravac u mapiranju neuronske osnove mucanja i osiguravaju da se mogu razviti najbolji mogući pristupi dijagnostici i lečenju.“