Istraživanje baca svetlo na novu strategiju lečenja neplodnosti

Istraživanje baca svetlo na novu strategiju lečenja neplodnosti

Novo istraživanje sa Univerziteta za zdravlje i nauku Oregon opisuje nauku koja stoji iza obećavajuće tehnike za lečenje neplodnosti pretvaranjem ćelije kože u jaje koje je sposobno da proizvede održive embrione.

Istraživači u OHSU-u su dokumentovali in vitro gametogenezu, ili IVG, u modelu miša kroz preliminarne korake tehnike koja se oslanja na prenošenje jezgra ćelije kože u donirano jaje čije je jezgro uklonjeno. Eksperimentišući na miševima, istraživači su nagovorili jezgro ćelije kože da smanji svoje hromozome za polovinu, kako bi potom mogla da bude oplođena ćelijama sperme kako bi se stvorio održiv embrion.

Studija je objavljena u časopisu Napredak nauke.

„Cilj je da se proizvedu jaja za pacijente koji nemaju sopstvena jajašca“, rekao je stariji autor dr Šukhrat Mitalipov, direktor Centra za embrionalne ćelije i gensku terapiju OHSU.

Tehniku bi mogle da koriste žene u poodmakloj starosti majki ili za one koje nisu u stanju da proizvedu održiva jajašca zbog prethodnog lečenja raka ili drugih uzroka. Takođe povećava mogućnost da muškarci u istopolnim vezama imaju decu koja su genetski povezana sa oba roditelja.

Umesto da pokušavaju da diferenciraju indukovane pluripotentne matične ćelije, ili iPSC, u spermatozoide ili jajne ćelije, istraživači OHSU-a su fokusirani na tehniku zasnovanu na nuklearnom transferu somatskih ćelija, u kojoj se jezgro ćelije kože transplantira u jajnu ćeliju donora lišeno jezgra. Godine 1996, istraživači su čuveno koristili ovu tehniku da kloniraju ovcu u Škotskoj po imenu Doli.

U tom slučaju, istraživači su stvorili klon jednog roditelja. Nasuprot tome, OHSU studija je opisala rezultat tehnike koja je rezultirala embrionima sa hromozomima oba roditelja. Proces uključuje tri koraka:

Istraživači OHSU-a su ranije demonstrirali dokaz koncepta u studiji objavljenoj u januaru 2022. godine, ali nova studija ide dalje pažljivim sekvenciranjem hromozoma.

Istraživači su otkrili da jezgro ćelije kože odvaja svoje hromozome svaki put kada se implantira u jajnu ćeliju donora. U retkim slučajevima, ovo se dogodilo savršeno, sa po jednim iz svakog para odgovarajućih hromozoma jajeta i sperme.

„Ova publikacija u osnovi pokazuje kako smo postigli haploidiju“, rekao je Mitalipov. „U sledećoj fazi ovog istraživanja utvrdićemo kako ćemo poboljšati to uparivanje tako da se svaki par hromozoma pravilno odvoji.“

Laboratorije širom sveta su uključene u drugačiju tehniku IVG koja uključuje vremenski intenzivan proces reprogramiranja ćelija kože da postanu iPSC, a zatim ih diferenciraju da postanu jajna ćelija ili ćelije sperme.

„Preskačemo ceo taj korak reprogramiranja ćelija“, rekla je koautorka dr Paula Amato, profesorka akušerstva i ginekologije na Medicinskom fakultetu OHSU. „Prednost naše tehnike je u tome što izbegava dugo vreme kulture koje je potrebno za reprogramiranje ćelije. Tokom nekoliko meseci može se desiti mnogo štetnih genetskih i epigenetskih promena.“

Iako istraživači takođe proučavaju tehniku u ljudskim jajima i ranim embrionima, Amato je rekao da će proći godine pre nego što tehnika bude spremna za kliničku upotrebu.

„Ovo nam daje mnogo uvida“, rekla je ona. „Ali još uvek je potrebno mnogo posla da se shvati kako se ovi hromozomi uparuju i kako se verno dele da bi zaista reprodukovali ono što se dešava u prirodi.“