Istraživanja sugerišu da preoperativne infuzije gvožđa deluju bolje od transfuzije krvi kod nekih anemičnih pacijenata

Istraživanja sugerišu da preoperativne infuzije gvožđa deluju bolje od transfuzije krvi kod nekih anemičnih pacijenata

U rigoroznoj studiji medicinske dokumentacije koja pokriva desetine hiljada pacijenata, istraživači Johns Hopkins Medicine zaključuju da neki pacijenti sa preoperativnom anemijom imaju bolje ishode ako dobiju infuzije gvožđa pre operacije nego standardne transfuzije crvenih krvnih zrnaca.

Nalazi, objavljeni 22. jula u časopisu Anestezija i analgezija, doprinose sve većem broju dokaza da su takve infuzije gvožđa, koje podstiču proizvodnju sopstvenih crvenih krvnih zrnaca, bolje od oslanjanja na tuđu krv.

„Anemija je neverovatno česta, posebno kod hirurških pacijenata, a donedavno je uobičajeni tretman bila transfuzija krvi pre procedure“, kaže dr Stiven Frank, profesor anesteziologije i kritične nege na Medicinskom fakultetu Univerziteta Džon Hopkins.

„Međutim, naša retrospektivna studija je pokazala prednost infuzije gvožđa u odnosu na preoperativne transfuzije krvi u smanjenju morbiditeta i mortaliteta, povećanju hemoglobina i smanjenju potrebe za transfuzijom krvi.“

Gvožđe je mineral koji je potreban ljudskom telu da napravi hemoglobin, protein u crvenim krvnim zrncima koji prenosi kiseonik do organa u celom telu. Ako u krvi pacijenta nema dovoljno gvožđa, osoba postaje anemična, što znači da nema dovoljno zdravih crvenih krvnih zrnaca da isporuče dovoljno kiseonika. Ovo je posebno zabrinjavajuće za pacijente koji su podvrgnuti operaciji jer skoro uvek postoji određeni gubitak krvi tokom bilo koje procedure.

Dok transfuzija krvi funkcioniše, ona takođe nosi rizike, uključujući krvne ugruške, bolničke infekcije, alergijske reakcije i plućne komplikacije. Može biti teško pronaći podudaranje donatora ako pacijent ima određena antitela ili stanje kao što je bolest srpastih ćelija. Kao rezultat toga, lekari su dugo tražili strategije da minimiziraju upotrebu transfuzije.

U novoj studiji, istraživački tim Johns Hopkins Medicine koristio je podatke iz baze podataka TriNetKs Research Netvork, globalne mreže zdravstvenih organizacija koje objedinjuju informacije o deidentifikovanim pacijentima. Analiza tima koristila je takve informacije prikupljene između 2003. i 2023. o 154.358 pacijenata starijih od 18 godina sa dijagnozom anemije sa nedostatkom gvožđa pre operacije.

Podaci su razvrstani u grupe pacijenata koji su preoperativno lečeni gvožđem, ali ne i transfuzijom krvi, i pacijenata koji su dobili preoperativnu transfuziju krvi, ali bez infuzije gvožđa. Ove infuzije su se desile nekoliko nedelja pre zakazane hirurške procedure. Istraživači su zatim uporedili stope postoperativnih komplikacija, uključujući respiratorne probleme, probleme sa bubrezima, krvne ugruške, infekcije i stopu smrtnosti.

Iz ovog pregleda, istraživači su otkrili 37% smanjenje mortaliteta i 24% smanjenje morbiditeta (komplikacija) kod pacijenata koji su lečeni infuzijama gvožđa u poređenju sa onima koji su lečeni transfuzijama krvi. Ovaj nalaz znači da se pacijenti koji primaju infuzije gvožđa mogu brže i potpunije oporaviti od hirurških procedura bez ikakvih dodatnih komplikacija koje mogu nastati transfuzijom krvi.

„Zajednička komisija i Američko medicinsko udruženje su nazvali transfuziju krvi kao proceduru broj 1 prekomerno korišćenu u 2012. Iz perspektive, na listi je bila i upotreba antibiotika za lečenje obične prehlade“, kaže Frank. „Istraživanja pokazuju da smanjenje transfuzije krvi može poboljšati ishode pacijenata, a davanje pacijentima preoperativnih infuzija gvožđa je jednostavan način da se to uradi.

Istraživači kažu da se nadaju da će nova studija podstaći širu upotrebu preoperativnih infuzija gvožđa kod hirurških pacijenata. Takođe se nadaju da će ispitati da li oralni suplementi gvožđa daju iste rezultate kao infuzije.

Lečenje preoperativne anemije je jedna od nekoliko metoda koje se koriste u sveobuhvatnom programu upravljanja krvlju pacijenata. Takav program, poput onog kod Džons Hopkinsa, može da uštedi krv i novac, a istovremeno rezultira istim ili boljim ishodima za pacijente. U drugoj nedavnoj publikaciji, takođe u časopisu Anesthesia & Analgesia, istraživači su izvestili o značajnom povratu ulaganja za svoj program upravljanja krvlju. Otkrili su da je za svaki dolar potrošen za podršku programu 7,5 dolara ušteđeno ili generisano zauzvrat.

Jednostavne stvari, kao što je držanje pacijenata u toploti i održavanje nižeg krvnog pritiska tokom operacije, ili davanje lekova kao što je traneksamska kiselina, mogu smanjiti krvarenje.

„Pored lečenja preoperativne anemije,“ kaže Frank, „održavanje krvi kod pacijenta tokom operacije je jedan od primarnih ciljeva u bilo kom programu upravljanja krvlju pacijenta.“ Takvi programi, smanjujući nepotrebne transfuzije, promovišu praksu visoke vrednosti poboljšanjem ishoda i smanjenjem troškova.“