Novo istraživanje objavljeno u Journal of Orthopedic Research sugeriše da fizički položaji, vežbe disanja i prakse svesnosti joge mogu biti od koristi osobama sa bolovima u leđima.
U studiji, 10 žena sa i 11 bez hroničnog bola u donjem delu leđa podvrgnuto je programu joge od 8 sesija tokom 4 nedelje, pri čemu je prva sesija sprovedena u klinici, a ostatak je isporučen tele-pristupom. Žene sa hroničnim bolom u donjem delu leđa imale su značajno smanjenje intenziteta bola, što je procenjeno preko vizuelne analogne skale od 10 tačaka (prosečan bol od 6,80 na početku, pao na 3,30 posle sesija) i putem mere vezane za kičmu koja se zove Fenomen fleksije-opuštanja, koji često izostaje ili je poremećen kod ljudi sa bolom u donjem delu leđa (5,12 na početku naspram 9,49 posle sesija).
Nalazi sugerišu da joga može pozitivno uticati na neuromišićni odgovor tokom savijanja trupa i percepciju bola kod osoba sa hroničnim bolom u donjem delu leđa.
„Bilo je zanimljivo pokazati ulogu koju bi joga mogla da igra u upravljanju hroničnim bolom u leđima“, rekao je odgovarajući autor, prof. dr Alesandro de Sire, sa Univerziteta Katancaro „Manja Gresija“ i Univerzitetske bolnice „Renato Dulbeko“ u Italija.
Autori su primetili da su dalja istraživanja opravdana kako bi se procenili dugoročni efekti joge.