Značajan procenat žena odlaže skrining raka dojke nakon informisanja o rizicima

Značajan procenat žena odlaže skrining raka dojke nakon informisanja o rizicima

Novo istraživanje objavljeno 16. jula u časopisu Annals of Internal Medicine otkriva da značajan procenat žena starosti od 39 do 49 godina radije odlaže skrining raka dojke, posebno nakon intervencije pomoći pri odlučivanju (DA). Studiju je vodila dr Laura D. Scherer sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Kolorado u Aurori, zajedno sa svojim kolegama.

Studija je sprovedena kako bi se ispitala preferencija žena za skrining raka dojke među 495 ispitanica bez istorije raka dojke ili poznate mutacije BRCA1/2 gena. Korišćen je anketni metod pre i posle DA intervencije kako bi se procenio uticaj informacija na odluke o skriningu.

Rezultati pokazuju da je pre DA intervencije 27,0 procenata žena radije odlagalo skrining u odnosu na mamografiju u njihovoj trenutnoj dobi. Nakon što su bile informisane putem DA, taj procenat je porastao na 38,5 procenata. Interesantno, broj žena koje nikada nisu želele mamografiju nije se povećao, ostajući na 5,4 procenata pre DA i smanjivši se na 4,3 procenata posle intervencije.

Istraživači su takođe otkrili da je rizik od raka dojke bio manji kod učesnica koje su radije odlagale skrining u poređenju sa onima koje nisu. Informacije o prekomernoj dijagnozi bile su najviše iznenađujuće za 37,4 procenata učesnica, dok su informacije o lažno pozitivnim rezultatima i prednostima skrininga bile iznenađujuće za 27,2 i 22,9 procenata žena, respektivno.

„Ovi podaci naglašavaju važnost smanjenja prepreka za dobijanje željene nege, kao i informisanja žena o koristima, štetnostima i ličnim procenama rizika od raka kao redovni deo konsultacija o skriningu“, pišu autori studije.

Studija ukazuje na potrebu za detaljnijim i personalizovanijim pristupom kada se razgovara o skriningu raka dojke sa pacijentkinjama, posebno s obzirom na varijabilne rizike i percepcije koje žene mogu imati prema ovoj važnoj zdravstvenoj intervenciji.