Istraživanja pokazuju da ishrana bogata proteinima može uticati na mikrobiom creva i sastav tela

Istraživanja pokazuju da ishrana bogata proteinima može uticati na mikrobiom creva i sastav tela

Novo istraživanje je bacilo svetlo na efekte ishrane bogate proteinima na mikrobiom creva i opšte zdravlje. Uprkos sve većem unosu proteina u zapadnjačku ishranu, posebno među sportistima i pojedincima sa gojaznošću, sudbina nesvarenih proteina i njihov uticaj na ljudsko zdravlje ostaju uglavnom nepoznati.

Nova studija, predstavljena na ASM Microbe, istražuje kako višak nesvarenog proteina u debelom crevu može da se fermentiše da bi se proizveli korisni metaboliti, kao što su masne kiseline kratkog lanca (SCFA), ili da dovedu do proizvodnje štetnih metabolita poput amonijaka i sulfida, koji povezani su sa gastrointestinalnim poremećajima i drugim zdravstvenim problemima.

Istraživački tim je sproveo niz eksperimenata na miševima, otkrivši da je prelazak na ishranu bogatu proteinima rezultirao značajnim gubitkom težine, smanjenom telesnom masnoćom i indukovao trenutne promene u mikrobiomu creva.

Studija je takođe uporedila različite proteinske dijete kako bi ispitala efekte pojedinačnih aminokiselina na sastav i aktivnost crevnog mikrobioma. Primetno je da su miševi koji su konzumirali aromatične proteine bogate aminokiselinama doživeli najveći gubitak težine i masne mase u poređenju sa onima na standardnoj proteinskoj i proteinskoj dijeti bogatoj aminokiselinama razgranatog lanca.

„Ovi nalazi pružaju ključnu osnovu za razumevanje kako proteinske dijete utiču na mikrobiom creva i otvaraju vrata za dalja istraživanja uloge ishrane u promovisanju zdravih creva i opšteg zdravlja“, rekao je Samson Adejumo, doktorant biologije na Univerzitetu Ilinois u Čikagu. .

Da bi dublje proučili efekte aminokiselina u ishrani bogatoj proteinima na crevne bakterije, tim je sproveo četvoronedeljni eksperiment sa 16 miševa. U početku, miševi su dobijali standardnu ishranu u trajanju od dve nedelje, nakon čega su sledile ishrane bogate izonitrogenim proteinima obogaćene bilo razgranatim ili aromatičnim amino kiselinama tokom sledeće dve nedelje.

Sakupljeni su dnevni uzorci fekalija i nedeljna merenja telesne kompozicije da bi se pratile promene u masi i masi bez masti. DNK je ekstrahovana iz fecesa i izvršeno je sekvenciranje da bi se analizirao mikrobni sastav i dinamika tokom perioda istraživanja.

Poređenje mikrobnog sastava u četiri grupe proteina otkrilo je značajno različito obilje i sastav mikrobnih taksona nakon obogaćivanja proteinima. Koristeći tehnike mašinskog učenja, istraživači su predvideli proteinsku ishranu zasnovanu na taksonima crevnih mikroba sa tačnošću od 97%, podržavajući odnos između ishrane i promena mikrobioma.

Sve u svemu, rodovi crevnih bakterija su različito reagovali na promene u ishrani, od redovne dijete sa ugljenim hidratima do proteinske dijete, i što je još važnije, na različite grupe aminokiselina.

Najveće promene su se desile u grupi hranjenoj aminokiselinama razgranatog lanca. Iako je prerano da se konačno tvrdi da su proteinske dijete izazvale sve uočene promene u sastavu tela i crevnim bakterijama, konzistentan obrazac promena snažno ukazuje na vezu između proteinske dijete i promena crevnog mikrobioma.