Novo istraživanje je mapiralo promene u bakterijama koje su povezane sa tumorom kako bi se otkrile potencijalne nove strategije za borbu protiv porasta kolorektalnog karcinoma (CRC) kod ljudi mlađih od 50 godina.
Istraživanje otkriva razlike u bakterijama koje su povezane sa tumorom, a koje su povezane sa kolorektalnim karcinomom u mladosti. Objavljeni u eBioMedicine, nalazi bi mogli dovesti do novih skrininga ili tretmana za ovu populaciju.
Prema Američkom društvu za rak, incidencija i mortalitet kolorektalnog karcinoma koji se pojavio kod mladih su porasli za 1,5% i 1,2% godišnje, respektivno. Ako se ovaj trend nastavi, izveštaj Journal of the National Cancer Institute procenjuje da bi se incidenca raka debelog creva udvostručila, a rak rektuma učetvorostručio u ovoj starosnoj grupi do 2030. godine.
„Neobjašnjivi porast kolorektalnog karcinoma koji se pojavio kod mladih je od velike zabrinutosti“, rekao je Alok Khorana, MD, onkolog Klivlendske klinike i primarni istraživač studije. „Naš tim je otkrio da su bakterije u većem broju i da se razlikuju po sastavu u tumorima od mladih pacijenata. Ovi uvidi nam pomažu da bolje razumemo uzroke bolesti i informišemo nove pristupe prevenciji, dijagnostičke markere i terapijske ciljeve.“
Ova retrospektivna studija koristila je tehnologiju sekvenciranja gena da uporedi uzorke tkiva od 136 mladih pacijenata sa kolorektalnim karcinomom sa 140 pacijenata prosečne starosti sa ovom bolešću. Identifikovali su jedinstvene bakterije povezane sa tumorom u mlađoj kohorti i otkrili da je veća verovatnoća da imaju levostrane, rektalne i uznapredovale tumore. Ključni mikrobi povezani sa rakom koji se javlja u mladosti uključivali su Akkermansia i Bacteroides.
Prvi autori rada bili su Shimoli Barot, MD, sa Klivlend klinike Instituta za rak, i Naseer Sangvan, Ph.D, sa Klivlend klinike Lerner Research Institute. Dr Khorana takođe drži katedru Sondra i Stephen Hardis za onkološka istraživanja.
„Detalizirajući ovaj mikrobni potpis bolesti koja se javlja u mladosti, možemo se osvrnuti na nove biomarkere za skrining i lekove koji ciljaju na srodne bakterije“, rekao je dr Barot.
Dr Sangvan je dodao da su „potrebna dalja istraživanja o tome kako faktori životnog stila kao što su ishrana, lekovi i gojaznost mogu uticati na crevne bakterije i doprineti razvoju raka debelog creva u mladosti“.