Istraživanja otkrivaju da polni hormoni moduliraju imuni sistem kako bi drugačije uticali na rizik od bolesti

Istraživanja otkrivaju da polni hormoni moduliraju imuni sistem kako bi drugačije uticali na rizik od bolesti

Naučnici sa Instituta Karolinska u Švedskoj i Imperijal koledža u Londonu su po prvi put pokazali koje aspekte našeg imunološkog sistema regulišu polni hormoni, i uticaje koje to ima na rizik od bolesti i zdravstvene ishode kod muškaraca i žena.

Dobro je poznato da bolesti mogu različito uticati na muškarce i žene, zbog suptilnih razlika u našem imunološkom sistemu. Na primer, sistemski eritematozni lupus (SLE) ima devet puta veću verovatnoću da utiče na žene, ili je poznato da sa COVID-19 muškarci imaju veći rizik od akutnih infekcija prvi put, dok žene imaju veći rizik od dugo-COVID.

Ali pokazalo se da je teško otkriti direktan uticaj naše genetike, hormona i ponašanja na naš imuni sistem; koji elementi su pogođeni; i kako to utiče na kasniji rizik od bolesti.

Sada, u kliničkoj studiji koja je uključivala 23 transrodna muškarca koji primaju hormonsku terapiju, istraživači su uspeli da razdvoje koji elementi imunog sistema su dinamički regulisani polnim hormonima, od elemenata koje je dodelila naša genetika.

Nalazi otkrivaju kako povećani nivo testosterona i smanjeni nivoi estrogena menjaju ravnotežu između dva ključna imunološka signalna sistema koji imaju direktne implikacije na to kako imuni sistem reaguje na infekciju i bolest: antivirusni interferon tipa 1 (IFN-1) i proinflamatorni signali kao što je nekroza tumora. faktor alfa (TNF-α).

Prema istraživačima, nalazi — objavljeni u časopisu Priroda — pomažu da se po prvi put objasne mehanizmi koji podupiru razlike u riziku od infekcija, autoimunih bolesti i karcinoma među muškarcima i ženama, ali bi takođe mogli da otvore potencijal putevi za nove, ciljanije tretmane.

Oni dodaju da rad takođe naglašava važnost obezbeđivanja dugotrajnog kliničkog praćenja za trans osobe koje su podvrgnute hormonskoj terapiji, kao i dugoročni uticaj koji tretman može imati na njihov imuni sistem i rizik od bolesti.

Profesor Petter Brodin, predsedavajući Garfild Veston i profesor pedijatrijske imunologije na Imperijal koledžu u Londonu, koji je vodio rad dok je bio na Institutu Karolinska, rekao je: „Ovi nalazi imaju implikacije za sve nas. Po prvi put smo uspeli da identifikujemo koji delovi imunog sistema osobe su direktno regulisani polnim hormonima, a ne genetskim polnim razlikama.

„Ovo bi moglo imati značajan uticaj ne samo na naše razumevanje kako različite bolesti utiču na muškarce i žene različito, već i na razvoj novih tretmana koji bi mogli pomoći u svemu, od imunoloških bolesti do raka.“

U najnovijoj studiji, klinički istraživači na Institutu Karolinska regrutovali su 23 transrodna muškarca, koji su bili registrovani kao „ženski“ po rođenju i koji su bili na terapiji testosteronom. Tim je uzeo uzorke krvi pacijenata pre tretmana, a zatim, nakon tri meseca i godinu dana terapije testosteronom, analizirao je razlike u imunim ćelijama i proteinima u krvi.

Analiza je otkrila nekoliko ključnih elemenata imunog sistema koji su se promenili nakon tretmana, uključujući puteve za inflamatorne odgovore na infekcije i bolesti. Među njima su bili TNF-α i IFN-1, koji igraju kritičnu ulogu u zapaljenju, prepoznavanju mikrobnih napadača i moduliranju imunoloških odgovora na oštećenja, bolesti i pretnje.

Da bi testirali da li su uočene promene direktno posledica povećanja testosterona ili indirektno od smanjenog estrogena, tim je analizirao krv 11 žena davalaca. Uzorci su tretirani blokatorima receptora kako bi se pokazalo da je efekat direktno posledica signalizacije testosterona, a ne gubitka signala estradiola.

Prema istraživačima, nalazi su važni za razumevanje direktnih imunoloških posledica hormonske terapije kod trans osoba. Oni dodaju da promene u imunološkim regulatornim elementima koje se vide sa hormonskom terapijom mogu takođe da objasne zašto muškarci i žene različito reaguju na infekcije i zašto je veća verovatnoća da će muškarci doživeti „oluju citokina“ i povećan rizik od smrtnosti u odnosu na žene sa COVID-19 i drugim teškim infekcijama. .

Profesor Brodin sada nastavlja rad u Laboratoriji Saveta za medicinska istraživanja za medicinske nauke (MRC LMS), koja se nalazi u Imperial’s Hammersmith Campusu. U daljim studijama će se analizirati uzorci krvi kako bi se otkrilo koji elementi i putevi imunog sistema mogu biti ciljani za terapije.

Profesor Brodin je dodao: „Izuzetno smo zahvalni ljudima koji su doprineli ovoj studiji. Trans osobe su izuzetno nedovoljno zastupljena i nedovoljno uslužna grupa u medicini. Pored neprocenjivih imunoloških uvida koje smo ovde otkrili, uključenost ove male grupe ljudi će nam omogućiti da steknemo dublje uvide koji mogu pomoći dugoročnom zdravlju trans osoba širom sveta.“