Istraživanja osporavaju verovanje da se menstrualni grčevi javljaju samo u ovulatornim ciklusima

Istraživanja osporavaju verovanje da se menstrualni grčevi javljaju samo u ovulatornim ciklusima

Prema sadašnjem shvatanju, menstrualni grčevi se dešavaju samo u ciklusima u kojima se jajna ćelija oslobađa, ili u ciklusu ovulacije. Ali novo istraživanje sa Univerziteta Britanske Kolumbije (UBC) dovodi u pitanje ovu ideju.

Nalazi, objavljeni u Journal of Pain Research, otkrivaju da neke žene ne samo da doživljavaju grčeve kada se jajne ćelije ne oslobađaju, već da grčevi mogu biti jači i trajati duže tokom ovih anovulacijskih ciklusa.

„Bio sam iznenađen kada sam video značajne grčeve u menstrualnim ciklusima sa ili bez ovulacije, što dovodi u pitanje trenutno razmišljanje“, rekao je koautor, dr Pol Jong, vanredni profesor akušerstva i ginekologije na UBC i kanadskoj istraživačkoj katedri za endometriozu i bol u karlici.

Menstrualni grčevi su veoma česti, ali se ne leče uvek dobro trenutno preporučenom terapijom ibuprofenom i mogu uzrokovati da tinejdžerke i mlade odrasle žene propuste obrazovanje ili posao.

Dugo se verovalo da su menstrualni grčevi izazvani padom nivoa progesterona na kraju ovulatornih ciklusa, što izaziva oslobađanje supstanci sličnih hormonima, prostaglandina, koji izazivaju kontrakcije mišića materice.

„Od 1938. godine, kada mala istraživačka studija nije otkrila grčeve u anovulatornim studijama, niko nije doveo u pitanje verovanje da se grčevi javljaju samo u ovulatornim ciklusima“, rekao je koautor dr. Sevon Bann, internista i endokrinološki saradnik na UBC.

Za ovu studiju, istraživači su pratili 75 žena starosti 19-35 godina tokom jednog menstrualnog ciklusa. Žene su beležile svoja iskustva sa prisustvom i intenzitetom grčeva u dnevni dnevnik.

„Uporedili smo grčeve u 35 ciklusa bez ovulacije sa 40 ciklusa koji su normalno bili ovulatorni u ovoj studiji. Otkrili smo da su grčevi bili bolniji, trajali duže i imali su viši rezultat grčeva u anovulatornim ciklusima“, rekla je prva autorka Gurleen Mann, medicinska sestra UBC. učenik. Man izveštava da su dužine ciklusa bile iste; manje od jednog od 10 ciklusa u svakoj grupi vezanoj za ovulaciju trajalo je duže od 35 dana.

Istraživači su takođe pogledali nekoliko prethodnih studija o grčevima koje su pratile ovulaciju. „U meta-analizi četiri prihvatljive studije, sve su otkrile grčeve iu ovulatornom i u anovulatornom ciklusu. Međutim, u prilog sadašnjem razumevanju, grčevi su bili dvostruko verovatnije da će se pojaviti u ovulatornim ciklusima“, rekla je dr Sonja Širin, istraživač radi za UBC-ov centar za istraživanje menstrualnog ciklusa i ovulacije (CeMCOR).

„Verovatno je zbog višestrukog stresa tokom ovog teškog vremena skoro trećina ciklusa svih učesnika bila anovulirana“, spekuliše viši autor dr Džerilin C. Prior, profesor endokrinologije na UBC i naučni direktor na CeMCOR-u.

Istraživači navode da ove nove informacije o menstrualnim bolovima i ovulaciji imaju nekoliko važnih implikacija:

  • Više ne možemo pretpostaviti da je ciklus ovulatoran samo zato što ima menstrualne bolove.
  • Malo je verovatno da su opadajući nivoi progesterona pre menstruacije, kako se trenutno razume, uzrok menstrualnih bolova.
  • Potrebna su nova istraživanja kako bismo razumeli koje druge promene izazivaju bolove.
  • Saznanje više o tome zašto dolazi do bolova pomoći će u lečenju bolova koji su jaki ili uzrokuju izostanke sa škole ili posla.