Istraživanja nude bolje razumevanje biologije očnih komplikacija izazvanih dijabetesom

Istraživanja nude bolje razumevanje biologije očnih komplikacija izazvanih dijabetesom

Napredak u razumevanju osnovne biologije iza uzroka dijabetičke retinopatije mogao bi imati potencijalne terapeutske implikacije kasnije. Nedavni rad koji je objavio tim za eksperimentalnu oftalmologiju na Institutu za upale i starenje u prirodnim komunikacijama, baca svetlo na mehanizme koji uzrokuju oštećenje oka kod čak 80% ljudi koji imaju dijabetes nekoliko decenija.

Dijabetička retinopatija je komplikacija dijabetesa, rezultat visokog nivoa šećera u krvi koji oštećuje mrežnjaču u zadnjem delu oka. Može izazvati slepilo ako se ne dijagnostikuje i ne leči, tako da su redovni pregledi važni za dijabetičare.

Dr Hoze Romero Hombrebueno, koji je vodio istragu na Institutu za upalu i starenje Univerziteta u Birmingemu, prokomentarisao je: „Pošto se početak dijabetičke retinopatije trenutno ne može sprečiti, postoji hitna potreba da se razviju bezbedne i efikasne terapije za lečenje ranog bolesti. Ovaj rad na neki način to postiže otkrivanjem mehanizama koji stoje iza oštećenja uzrokovanih dijabetičkom retinopatijom.“

Ljudskom telu je potrebna energija za rad. Ovu energiju proizvode male „baterije“ unutar ćelija koje se zovu mitohondrije. Kod zdravih ljudi, oštećene mitohondrije se uklanjaju i brzo zamenjuju novima, malo kao zamena neefikasne baterije. Ovo održava dobro funkcionisanje tela, uključujući nerve, krvne sudove i imuni sistem.

Međutim, kod dijabetesa, ovaj proces mitohondrijalnog obrta je poremećen. Shodno tome, oštećeni mitohondriji se akumuliraju u mrežnjači dijabetičara, što ih dovodi u opasnost od gubitka vida izazivajući upale i oštećenje nerava.

Istraživači su koristili uzorke mrežnjače od dijabetičkih donatora i inovativne mišje modele kako bi istražili zašto je mitohondrijalni promet poremećen kod dijabetičke retinopatije i izvestili da je za to kriva hiperkonektivnost u mrežnjači. Oponašajući ovaj proces u ćelijama mrežnjače, takođe su stvorili platformu za otkrivanje lekova koja sugeriše da lek pod nazivom Kinetin Riboside može biti sposoban da reaktivira mitohondrijalni promet kako bi poboljšao njihovu funkciju kod dijabetesa.

Rane studije na miševima su obećale da ovaj lek ima potencijal da spreči propadanje nerva u mrežnjači. Dalja istraživanja bi bila korisna kako bi se otkrilo da li ovo može imati potencijal za lečenje pacijenata sa dijabetičkom retinopatijom.

Procenjuje se da 537 miliona širom sveta živi sa dijabetesom, prema Međunarodnoj federaciji za dijabetes, ova cifra predviđa da će brzo rasti u narednim decenijama. Dijabetes je stanje gde je nivo šećera u krvi pacijenata previsok jer ne mogu da proizvedu dovoljno insulina ili insulin koji njihovo telo proizvodi nije efikasan.