Zbog povećanja globalne stope teških invazivnih infekcija koje postaju otporne na ključne antibiotike, tim istraživača zaraznih bolesti na Institutu za metodističko istraživanje u Hjustonu proučava nedavno pojavio soj bakterija pod nazivom Streptococcus disgalactiae subspecies ekuisimilis (SDSE). SDSE inficira ljude preko kože, grla, gastrointestinalnog trakta i ženskog genitalnog trakta da izazove infekcije u rasponu težine od streptokoknog upala grla (faringitis) do nekrotizirajućeg fasciitisa (bolest koja jede meso).
Usko povezan sa streptokokom grupe A (takođe poznatim kao Streptococcus piogenes), koji je veoma dobro proučavan, malo se zna o SDSE.
Nalazi ove studije su opisani u radu pod naslovom „Integrativna genomska, virulencija i transkriptomska analiza emergentnog Streptococcus disgalactiae subspecies ekuisimilis (SDSE) emm tipa stG62647 izolata koji izazivaju infekcije kod ljudi“, koji se pojavljuje 17. oktobra, objavljen u časopisu 17. oktobra. od strane Američkog društva za mikrobiologiju u saradnji sa Američkom akademijom za mikrobiologiju. James M. Musser, MD, Ph.D., predsednik Odeljenja za patologiju i genomsku medicinu u Houston Methodist, je odgovarajući autor rada.
„S obzirom na njen veliki značaj za ljudsko zdravlje, naše ograničeno razumevanje molekularne patogeneze SDSE-a je izvanredno“, rekao je dr Isus M. Eraso, pomoćnik profesora patologije i genomske medicine sa metodistom iz Hjustona i vodeći autor studije. .
Da bi zatvorio ovaj jaz u znanju, metodistički tim iz Hjustona je koristio sofisticirani integrativni pristup za proučavanje 120 ljudskih izolata određenog podtipa SDSE, nazvanog stG62647. Oni su analizirali genom podtipa, gde se čuvaju informacije o njegovoj DNK, njegov transkriptom, koji daje snimak kompletnog profila ekspresije gena u vreme kada su SDSE ćelije prikupljene, i njegovu virulenciju, koja se odnosi na stepen oštećenja koje izaziva. svom domaćinu. Sojevi stG62647 SDSE su važni za proučavanje jer je prijavljeno da izazivaju neobično teške infekcije, a razumevanje odnosa i međudejstva između ova tri entiteta dalo je istraživačima bogatije razumevanje o tome kako izazivaju bolest.
Podaci iz ove integrativne analize dali su mnogo novih podataka o ovom važnom ljudskom bakterijskom patogenu u nastajanju i korisni su u istraživanju vakcina. Takođe je pokrenulo mnoga nova pitanja i stvorilo nove hipoteze koje će se proučavati u ovoj tekućoj liniji istrage.
Muserovi i Erasovi saradnici na ovoj studiji bili su Randall J. Olsen, S. Veslei Long i Rian Gadd iz Centra za infektivne bolesti u Hjustonskom metodističkom istraživačkom institutu i Sarrah Boukthir, Ahmad Faili i Samer Kaial sa Univerziteta Rennes u Francuskoj.