Novi rad koji su vodili istraživači sa Univerziteta u Ekseteru, Kraljevskog koledža u Londonu, Londonske škole higijene i tropske medicine i Univerziteta u Liverpulu otkrio je da su žene koje su imale barem jedan kontakt sa službama za mentalno zdravlje u sedam godina pre trudnoće bili pod povećanim rizikom od prevremenog porođaja.
Studija, „Akušerski i neonatalni ishodi kod trudnica sa i bez istorije specijalističke zaštite mentalnog zdravlja: nacionalna kohortna studija zasnovana na populaciji koja koristi povezane rutinski prikupljene podatke u Engleskoj“, objavljena u Lancet Psychiatry, analizirala je podatke od više od dva miliona trudnice i otkrili su da je jedna od 10 žena koje su koristile usluge mentalnog zdravlja pre trudnoće imala prevremeni porođaj, u poređenju sa jednom od 15 kod onih koje nisu.
Istraživači su takođe otkrili da su žene koje su koristile usluge mentalnog zdravlja bile suočene sa većim rizikom da rode bebu koja je bila mala za svoju gestacionu dob, povećavajući se sa 65 na 1.000 porođaja kod žena koje nisu koristile usluge mentalnog zdravlja na 75 na 1.000 porođaja u žene koje su imale.
Tim zaključuje da informacije o kontaktima sa zaštitom mentalnog zdravlja pre trudnoće mogu pomoći da se identifikuju žene sa povećanim rizikom od negativnih ishoda porođaja i za koje bi bilo najverovatnije da će imati koristi od rada sa timovima za perinatalno mentalno zdravlje u zajednici u koordinaciji sa lokalnim službama za porodilište.
Viši koautor profesor Louise M Hovard OBE, profesor ženskog mentalnog zdravlja na Kraljevskom koledžu u Londonu, rekla je: „Ova studija naglašava značajnu meru u kojoj žene sa već postojećim mentalnim zdravstvenim problemima, posebno one koje su bile primljene u bolnicu i/ili nedavno kontakt sa službama za mentalno zdravlje, izloženi su riziku od neželjenih akušerskih i neonatalnih ishoda. Stoga je od vitalnog značaja da babice detaljno raspitaju o kontaktu sa mentalnim zdravstvenim uslugama pre trudnoće, a službe porodiljstva i mentalnog zdravlja zatim rade zajedno kako bi pružile odgovarajuću negu kako bi smanjile ovo rizik.“
Prethodna istraživanja su identifikovala vezu između lošeg mentalnog zdravlja kod trudnica i lošijih ishoda za bebe. Međutim, novo istraživanje, koje je povezivalo bolničke podatke i podatke o registraciji rođenja sa evidencijom specijalističkih službi za mentalno zdravlje za najveću studiju te vrste, kvantifikuje efekte detaljnije.
Od više od 2 miliona trudnica koje su rodile samo jedno dete između 2014. i 2018. godine, 7,3% (151.770) imalo je najmanje jedan kontakt sa službama za mentalno zdravlje u sedam godina pre trudnoće. Žene koje su primljene u psihijatrijsku bolnicu i žene sa skorijim kontaktima sa mentalnim zdravljem pre trudnoće bile su u najvećem riziku od komplikacija povezanih sa porođajem.
Viši koautor studije, profesor Heder O’Mahen sa Univerziteta u Ekseteru, rekla je: „Znali smo da su problemi mentalnog zdravlja majke ili porođajne osobe povezani sa povećanim akušerskim i neonatalnim rizicima, ali ovo istraživanje ima praktične implikacije, pomažući da usmere i usmere pažnju kliničara na žene koje su možda imale kontakt sa službama za mentalno zdravlje u poslednjih godinu dana ili koje su možda imale istoriju prijema u bolnicu.“
„NHS je u proteklih 10 godina uložio značajna sredstva u perinatalno mentalno zdravlje, a ovi nalazi podržavaju kontinuirane zdravstvene i mentalne zdravstvene implikacije pružanja ženama i porodiljama blagovremenog i potrebnog lečenja i podrške.“
Profesorka Helen Šarp, profesorka perinatalne i kliničke dečije psihologije na Univerzitetu u Liverpulu, rekla je: „Ova poslednja otkrića nude dalji uvid u moguće rizike povezane sa mentalnim zdravljem i trudnoćom i što je važno omogućavaju kliničarima da ponude savete i smernice za ublažavanje njihovih posledica. U Institutu Populacionog zdravlja posvećeni smo poboljšanju društvenog zdravlja, blagostanja i životnih šansi i ovaj najnoviji rad podupire ove vrednosti.“
Viši koautor studije Jan van der Meulen, profesor kliničke epidemiologije sa Londonske škole higijene i tropske medicine, rekao je: „Ova studija pokazuje vrednost povezivanja skupova podataka NHS. Poboljšanje tačnosti i potpunosti nacionalnih podataka o uslugama mentalnog zdravlja i Nega porodilja je ključni prioritet NHS Engleska bi trebalo da poboljša pristup ažuriranim podacima kako bi istraživanje moglo da vodi i prati inicijative za poboljšanje usluga perinatalnog mentalnog zdravlja.
„Kako zdravstvena zaštita nastavlja da se razvija, donošenje odluka zasnovano na dokazima postaje sve važnije. Čvrsti nalazi ove studije utiru put za bolju procenu rizika, poboljšane napore u prevenciji i prilagođene tretmane, što na kraju poboljšava dobrobit budućih majki i njihovih beba. Dajući prioritet mentalnom zdravlju tokom trudnoće i porođaja, zdravstveni radnici mogu optimizovati brigu i podršku za žene, obezbeđujući zdravije ishode i za majku i za dete.“