Istraživači razvijaju gel za isporuku lekova protiv raka za solidne tumore

Istraživači razvijaju gel za isporuku lekova protiv raka za solidne tumore

Intratumoralna terapija — u kojoj se lekovi za rak ubrizgavaju direktno u tumore — je obećavajuća opcija lečenja solidnih karcinoma, ali je pokazala ograničen uspeh u kliničkim ispitivanjima zbog nemogućnosti preciznog davanja leka i zato što se većina imunoterapije brzo raspršuje sa mesta injekcije.

Tim istraživača iz Mass General Brighama, u saradnji sa kolegama na Koch institutu za integrativno istraživanje raka, razvio je sistem za isporuku gela koji prevazilazi ove izazove. Gel se može injektirati, ali se učvršćuje nakon isporuke; sadrži agens za snimanje za vizuelizaciju pod CT skeniranjem; i može zadržati visoku koncentraciju leka za sporo, kontrolisano oslobađanje.

U radu objavljenom u časopisu Napredni materijali za zdravstvo, tim izveštava da je upotreba imikvimoda koji se isporučuje u gelu (leka za stimulaciju imuniteta) u kombinaciji sa terapijom inhibitorom kontrolne tačke izazvala regresiju tumora i povećano preživljavanje kod mišjih modela raka debelog creva i dojke koji su obično otporni na kontrolnu tačku. inhibitorna terapija. Čini se da tretman takođe trenira imuni sistem da otkrije i napadne udaljene tumore koji nisu direktno lečeni, što sugeriše da bi to moglo biti korisna terapija za metastatske karcinome.

„Ovaj gel rešava dva problema sa postojećim pokušajima da se napravi intratumoralna imunoterapija raka: da terapija bude vidljiva i praktična tako da interventni radiolozi mogu da potvrde isporuku, i da se pobrine da lek zaista ostane u regionu od interesa“, rekao je Avik Som, MD, dr, odeljenja za radiologiju u Opštoj bolnici u Masačusetsu.

„Kada ubrizgamo ovaj gel u tumor, možemo da naučimo imuni sistem da prepozna rak i pokrene ga da napadne ne samo mesto gde je gel ubrizgan, već i druge oblasti u telu gde isti rak može sakriti se“.

Istraživački tim, koji se sastojao od inženjera i medicinskih stručnjaka, prvo je razvio i optimizovao sistem za isporuku gela u laboratoriji podešavanjem hemijske strukture gela. Jedan ključni aspekt dizajna gela bio je da je trebalo da se pređe sa tečnosti na sobnoj temperaturi da bi se ubrizgao, ali da postane čvrst na telesnoj temperaturi unutar tumora kako bi formirao depo za oslobađanje leka, istovremeno zadržavajući sposobnost inkapsulacije i isporuke leka. , i da nosi dovoljno agensa za snimanje.

Nakon optimizacije gela u laboratoriji, tim je testirao njegovu sposobnost da leči mišje modele raka debelog creva i dojke koji su obično otporni na imunoterapiju. Da bi to uradili, koristili su gel da isporuče imikvimod, imunostimulišući lek koji je odobrila FDA, u kombinaciji sa terapijom inhibitorom kontrolnih tačaka. Svaki miš je imao dva tumora istog tipa, ali su istraživači lečili samo jedan tumor po mišu, što im je omogućilo da testiraju sposobnost gela da stimuliše lokalni i sistemski imunitet.

Oni su pokazali da je lečenje imikvimodom isporučenim u gelu u kombinaciji sa terapijom inhibitorom kontrolnih tačaka poboljšalo preživljavanje u oba modela raka. Tretman je rezultirao odgovorom na sve ili ništa – miševi koji su reagovali na tretman pokazali su potpunu regresiju i lečenog tumora i tumora koji se nalazi na udaljenosti (model za metastaze), dok oni koji nisu odgovorili nisu pokazali regresiju ni na jednom mestu. Za model raka debelog creva, 46% (6/13) je preživelo kada je terapija inhibitorom kontrolne tačke kombinovana sa imikvimodom isporučenim gelom. Za model raka dojke, 20% (3/15) je preživelo kada je lečeno kombinovanim terapijama.

„Ova dva tumora i danas ostaju izazovna za lečenje, iako imunoterapije menjaju način na koji razmišljamo o lečenju“, rekao je ko-korespondentni autor Giovanni Traverso, MB, Ph.D., MBBCH, Odeljenje za medicinu u Brigamu i Ženskoj bolnici i saradnik profesor na odseku za mašinstvo na MIT-u. „Činjenica da smo uspeli da izazovemo odgovore u udaljenim tumorima u ovim modelima raka debelog creva i dojke bila je velika pobeda.“

Istraživači žele da prenesu ovu tehnologiju na kliniku, ali će prvo morati da prođe više krugova testiranja za bezbednost. Takođe planiraju da testiraju njegovu efikasnost sa širim panelom lekova.

„Ovo je rani dokaz koncepta, ali svi zajedno aktivno radimo na pokušaju da ove tehnologije prenesemo pacijentima“, rekao je Eric Vehrenberg-Klee, MD, pomoćnik radiologa na Odeljenju za radiologiju Opšte bolnice u Masačusetsu i jedan od prvi autori studije. „Postoji dosta koristi koje se može dobiti ako se pacijenti leče jednom injekcijom, i mislimo da ova tehnologija ima potencijal da pomogne kod raka koje je trenutno teško lečiti.