Istraživači pronalaze potencijalne terapeutske efekte kanabisa na mentalno zdravlje

Istraživači pronalaze potencijalne terapeutske efekte kanabisa na mentalno zdravlje

Istraživači sa Vestern-a su otkrili da prirodni zdravstveni proizvod bez recepta može pomoći u suzbijanju negativnih efekata teške upotrebe kanabisa među adolescentima od 12 do 17 godina, uključujući depresiju, anksioznost i smanjenu motivaciju u odraslom dobu.

U novom radu objavljenom u časopisu Globalna otvorena nauka za biološka psihijatrija, istraživači sa Schulich škole medicine i stomatologije Marta De Felice i Steven Laviolette pokazali su na životinjskim modelima da intervencije koje koriste antioksidant N-acetilcistein (NAC) mogu ublažiti štetne efekte hroničnog kanabisa na mentalno zdravlje koristiti kasnije u životu. NAC je dostupan u Kanadi kao prirodni zdravstveni proizvod bez recepta i obično se koristi za lečenje predoziranja acetaminofenom.

Njihovi nalazi takođe bacaju svetlo na mehanizme koji stoje iza ovih efekata na mentalno zdravlje i nude nadu za buduće terapijske strategije.

Ponekad se naziva „amotivacioni sindrom“, hronična upotreba kanabisa kod adolescenata može dovesti do nedostatka motivacije, smanjenog uživanja u svakodnevnim aktivnostima i drugih depresivnih efekata. Trenutno ne postoji poznata strategija intervencije koja bi se suprotstavila ovim negativnim psihijatrijskim nuspojavama.

Studija je otkrila da NAC — aminokiselina poznata i po svojim antioksidativnim svojstvima i podršci zdravlju disajnih organa i jetre — efikasno se suprotstavlja oksidativnom stresu, uzrokovanom neravnotežom nestabilnih atoma koji mogu oštetiti ćelije i antioksidante koji mogu dovesti do raznih bolesti. NAC takođe smanjuje visok nivo glutamata, ekscitatornog neurotransmitera koji šalje hemijske signale od neurona do ćelija.

U ovoj studiji, istraživači su testirali efikasnost NAC-a na životinjskim modelima. Prema De Feliceu, vodećem autoru i postdoktorskom saradniku na odeljenju za anatomiju i ćelijsku biologiju, rezultati su pokazali da NAC deluje kao zaštitni agens tako što neutrališe oksidativni stres i reguliše nivoe glutamata kako bi se očuvala normalna funkcija dela mozga poznatog kao nucleus accumbens.

„Nucleus accumbens je region mozga koji reguliše poremećaje raspoloženja i zavisnost i odgovoran je za motivisano ponašanje“, rekao je De Felis. „Zato je testiranje NAC-a u ovom regionu bilo toliko relevantno u ovoj studiji, jer je to ključna oblast za posredovanje u efektima lekova koji se doživljavaju kao nagrada.“

Normalizujući funkciju i aktivnost ovog regiona mozga, istraživači veruju da je to potencijalno sprečilo razvoj fenotipa depresije i anksioznosti – gena koji su odgovorni za ove osobine.

Nalazi studije takođe pružaju bolje razumevanje kako izloženost kanabisu negativno utiče na sposobnost mozga da na odgovarajući način reaguje na motivacione signale zbog njegovog uticaja na oksidativne procese i funkcije neurotransmitera u regionu.

„Jedna od uzbudljivih stvari je to što smo identifikovali jedan od važnih mehanizama iza tog fenomena tako što smo precizno utvrdili povećanje oksidativnog stresa i toksičnosti glutamata u mozgu“, rekla je Laviolet, profesorka na odseku za anatomiju i ćelijsku biologiju. „NAC intervencija je bila veoma efikasna u sprečavanju mnogih ovih efekata i takođe se smatra veoma sigurnim i pristupačnim dodatkom.“

Istraživači se nadaju da će ovo prebaciti na kliničko ispitivanje u narednih nekoliko godina i pružiti efikasnu strategiju intervencije za adolescente kako bi se pozabavili dugoročnim posledicama izloženosti kanabisu na ishode mentalnog zdravlja.