Istraživači predlažu modifikovane kriterijume za identifikaciju anafilaksije kod novorođenčadi i male dece

Istraživači predlažu modifikovane kriterijume za identifikaciju anafilaksije kod novorođenčadi i male dece

Mass General tim je razvio modifikovane kriterijume koji mogu pomoći zdravstvenim radnicima da preciznije identifikuju anafilaksiju, potencijalno po život opasnu alergijsku reakciju, kod novorođenčadi i male dece.

U studiji objavljenoj u časopisu za alergiju i kliničku imunologiju: U praksi, istraživači su naveli hitnu potrebu za obukom kliničara da prepoznaju i upravljaju anafilaksijom kod ove mlade populacije pacijenata koju je često teško dijagnostikovati.

„Dojenčad i mala deca mlađa od tri godine mogu biti izazov za procenu, delom zbog njihove ograničene sposobnosti da prenesu simptome“, kaže stariji autor Michael Pistiner, MD, MMSc, direktor za zastupanje, obrazovanje i prevenciju alergija na hranu u Mass General for Children.

„Predlažemo modifikacije trenutnih kriterijuma anafilakse koji uzimaju u obzir simptome i znakove specifične za uzrast koji se često zanemaruju ili nedovoljno prepoznaju. Verujemo da će naš rad dovesti do šireg prepoznavanja stanja koje je prava medicinska hitna pomoć.“

Anafilaksa je ozbiljna sistemska alergijska reakcija sa brzim početkom koja može dovesti do smrti ako se ne leči brzo. Među uobičajenim okidačima su ubodi pčela, kikiriki, školjke i neki lekovi.

Tokom poslednjih nekoliko decenija, zabeležena je sve veća stopa anafilaksije širom sveta, posebno kod novorođenčadi. U SAD je u porastu broj hospitalizacija dece od anafilakse izazvane hranom.

U 2006. godini, Nacionalni institut za alergije i zarazne bolesti i Mreža za alergije na hranu i anafilaksu (NIAID-FAAN) predložili su i usvojili kriterijume osmišljene da pomognu kliničarima da identifikuju pacijente koji će verovatno doživeti anafilaksiju.

2020. godine, Svetska organizacija za alergije (VAO) je predložila izmene, iako kriterijumi nijedne organizacije nisu potvrđeni za odojčad i malu decu mlađu od 2 godine.

Istraživači Mass Generala su nameravali da popune praznine koje su uočili u tim smernicama tako što će identifikovati znakove i simptome koji preciznije obuhvataju anafilaksiju kod male dece i uključiti ih u modifikovane kriterijume.

Pored uobičajenih simptoma kao što su koprivnjača, otok i povraćanje, njihove modifikacije uključuju manje prepoznate znakove kao što su letargija, neutešnost, kašalj, dijareja, cijanoza i ubrzan rad srca bez drugog objašnjenja.

Na osnovu pregleda 337 slučajeva odojčadi (manje od 12 meseci), male dece (od 12 do 36 meseci) i dece (više od 36 meseci) lečenih zbog sumnje na alergijske ili anafilaktičke reakcije u pedijatrijskom odeljenju hitne pomoći Mass General for Children, oni procenili svoje ažurirane kriterijume u odnosu na trenutni klinički standard.

Otkrili su da su kriterijumi NIAID/FAAN identifikovali 85% svih susreta sa alergijom/anafilaksijom u pedijatrijskoj urgentnoj službi, dok su njihovi prošireni kriterijumi obuhvatili 98% takvih susreta.

U poređenju sa postojećim standardima, modifikovani kriterijumi su poboljšali performanse identifikacije za skoro 23% među odojčadi i više od 10% među malom decom.

„Neke od naših modifikacija su dizajnirane da prilagode nemogućnost beba da verbalno izraze simptome kao što su „boli me stomak“, „jezik me svrbi“ ili „vrti mi se u glavi““, objašnjava Ana Handorf, MD, specijalista pedijatrije. na Mass General for Children i koautor.

„Za ove slučajeve dodali smo surogat znakove kao što su bebe koje povlače noge do grudi i plaču kao zamenu za bol u stomaku.

Tim je takođe naglasio potrebu za pojačanom obukom zdravstvenih radnika na nacionalnom nivou – posebno kliničara bez velikog pedijatrijskog iskustva – kako bi se prepoznali jedinstveni znaci prezentacije anafilakse kod odojčadi i male dece.

„Verujemo da naši modifikovani kriterijumi mogu u velikoj meri da smanje broj novorođenčadi i male dece čija anafilaksa ostane neprepoznata“, kaže Pistiner. „I dalje će biti potrebna buduća istraživanja, uključujući prospektivne, multicentrične studije, kako bi se potvrdili naši nalazi.“