Istraživači pokazuju kako genetika igra ulogu u razvoju hipertenzije

Istraživači pokazuju kako genetika igra ulogu u razvoju hipertenzije

Poznato je da su hipertenzija ili visok krvni pritisak češći kod muškaraca nego kod žena. Razlozi za ovu razliku nisu u potpunosti shvaćeni. Istraživači sa Univerziteta Alabama u Birmingemu Marnik E. Heersink School of Medicine pregledali su podatke širom zemlje koji obuhvataju više od 200.000 pojedinaca iz različitih rasnih i etničkih grupa kako bi procenili ulogu genetike u polnim razlikama u hipertenziji u nedavnoj studiji objavljenoj u Cirkulacija: Genomi i precizna medicina.

Hipertenzija pogađa otprilike polovinu populacije Sjedinjenih Država. To je najjači faktor rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti kao što su koronarna bolest srca, srčana insuficijencija i moždani udar. Lečenje hipertenzije povezano je sa godišnjom potrošnjom na zdravstvenu zaštitu od skoro 200 milijardi dolara. Istraživači kažu da predviđanje razvoja hipertenzije može pomoći u uspostavljanju preventivnih strategija za smanjenje rizika od srčanih oboljenja.

U trenutnoj studiji, istraživači su sproveli studije asocijacije sistolnog krvnog pritiska (SBP) na nivou genoma koristeći podatke UK Biobank, koji su uključivali više od 486.000 pojedinaca iz različitih grupa predaka. Studija asocijacije na nivou genoma, ili GVAS, je analitička metoda koja pomaže u identifikaciji faktora rizika koji utiču na SBP.

„GVAS-ovi su sprovedeni za svaki pol pojedinačno, što je omogućilo timu da uzme u obzir različite efekte genetskih varijanti na SBP prema polu“, rekao je Naman Shetti, MD, istraživač u UAB Odeljenju za kardiovaskularne bolesti i prvi autor studije. studija. „Varijante identifikovane u GVAS-u su kombinovane zajedno da bi se konstruisale poligene ocene rizika specifične za pol, poznate i kao PRS, za sistolni krvni pritisak. PRS odražava genetsku predispoziciju za razvoj hipertenzije.“

Šeti i njegov tim su zatim primenili PRS specifičan za pol na kohortu svih nas, istraživački program koji regrutuje pojedince različitog porekla iz cele zemlje da promovišu preciznu medicinu. Istraživači su sproveli polno-specifičnu analizu povezanosti PRS sa hipertenzijom kod približno 200.000 osoba.

„Otkrili smo da je PRS dublje povezan sa hipertenzijom kod žena u poređenju sa muškarcima“, napomenuo je Šeti. „Žene sa visokim PRS su imale veći rizik od hipertenzije u poređenju sa muškarcima sa visokim PRS, a žene sa niskim PRS su imale manji rizik od hipertenzije od muškaraca sa niskim PRS.“

Štaviše, Šeti kaže da je studija otkrila da je povezanost između genetskog rizika i hipertenzije varirala pre i posle menopauze. Žene pre menopauze sa visokim genetskim rizikom imale su veći rizik od hipertenzije u poređenju sa muškarcima, ali je rizik od hipertenzije postao sličan nakon menopauze.

„Ova sveobuhvatna studija naglašava ulogu genetike u polnim razlikama kod hipertenzije“, rekao je Pankaj Arora, MD, viši autor rukopisa i vanredni profesor u UAB Odeljenju za kardiovaskularne bolesti.

Arora kaže da bi se dalje studije trebale fokusirati na genetske varijante koje su bile isključivo povezane sa SBP-om u svakom polu. Analiza funkcija ovih genetskih varijanti unaprediće razumevanje polno specifičnih mehanizama regulacije SBP i mogućnosti polno specifičnih odgovora na lekove.

„Godinama smo bili svesni rodnih dispariteta u kardiovaskularnim bolestima“, rekla je Arora. „Studije poput ovih ističu biološku osnovu za razumevanje ovih razlika. Takvi napori će pomoći u razvoju preciznih medicinskih pristupa lečenju hipertenzije kako bi se smanjile polne razlike u teretu kardiovaskularnih bolesti.“