Istraživači iz Dečje bolnice u Filadelfiji (CHOP) otkrili su mehanizme koji stoje iza učešća jednog određenog molekula u regulisanju osetljivosti na insulin. Nalazi, koji su prevedeni sa pretkliničkog životinjskog modela u studiju na ljudima, mogu poslužiti kao osnova za potencijalnu terapijsku metu za dijabetes tipa 2 povezan sa gojaznošću.
Nalazi su objavili u časopisu Nature Communications.
Ova nova studija se vrti oko makrofaga, imunih ćelija koje uklanjaju mrtve ćelije i popravljaju tkiva. Makrofagi masnog tkiva (ATM) održavaju masno tkivo, odnosno telesnu masnoću, zdravim i normalno funkcionišu. Dok obavljaju svoje osnovne funkcije, bankomati luče male vezikule koje sadrže važne signalne molekule.
Prethodne studije su sugerisale da normalne funkcije ATM-a pomažu u sprečavanju metaboličke bolesti povezane sa gojaznošću, ali osnovni mehanizmi su bili slabo shvaćeni.
Ključni trenutak je bio otkrivanje mikro RNK — malog nekodirajućeg RNK molekula odgovornog za kontrolu određenih aspekata ekspresije gena — nazvanog miR-6236. Istraživači su koristili pretklinički životinjski model da prouče funkciju ovog molekula i kako on pomaže da se uravnoteže neki od štetnih efekata gojaznosti i dijabetesa tipa 2 na ćelijskom nivou.
„Ova konkretna mikro RNK je ranije bila pogrešno okarakterisana, ali kroz dva pretklinička modela miša i veliki skup podataka o ljudima koji su izloženi riziku od metaboličke bolesti, uspeli smo da potvrdimo ključnu ulogu koju ona igra u regulisanju signalizacije insulina“, rekao je viši autor studije David. A. Hill, MD, Ph.D., lekar i istraživač u Odeljenju za alergiju i imunologiju na CHOP.
„Ovakvi nalazi pokazuju da je imuni sistem centralni za zdrav metabolizam i obećavaju razvoj novih tretmana.“
Studija je otkrila da miR-6236 luče bankomati u slučajevima gojaznosti. Kada je molekul uklonjen u pretkliničkom modelu miša, primećeno je nekoliko negativnih efekata, uključujući insulinsku rezistenciju masnog tkiva, hiperglikemiju, hiperinsulinemiju i hiperlipidemiju. Istraživači su otkrili da miR-6236 poboljšava osetljivost na insulin potiskivanjem PTEN, gena koji su prethodne studije povezale sa gojaznošću i dijabetesom tipa 2.
U ljudskim uzorcima, istraživači su otkrili da je miR-6236 među mikro RNK koje se najviše otkrivaju u serumu pacijenata sa gojaznošću. Smatra se da bankomati luče miR-6236 tokom gojaznosti kako bi poboljšali osetljivost na insulin i smanjili rizik od hiperglikemije i netolerancije na glukozu. Kao takav, nizak nivo ovog molekula može ukazivati na to da pacijenti imaju povećan rizik od dijabetesa.
„Sa ovim informacijama, za nekoliko godina mogli bismo da istražimo razvoj sintetičkih mikro RNK, a u slučaju miR-6236, postoji mogućnost da se pacijentima daju da poboljšaju osetljivost na insulin i smanje hiperglikemiju“, rekao je Hil.