Istraživači otkrivaju obećavajući pristup za sprečavanje ponavljanja raka dojke

Istraživači otkrivaju obećavajući pristup za sprečavanje ponavljanja raka dojke

Ishodi lečenja karcinoma dojke postali su bolji tokom godina, ali se procenat karcinoma dojke i dalje ponavlja čak i nakon dugih perioda bez znakova raka koji ostaju u stanju mirovanja u telu. Finski istraživači raka otkrili su mehanizam koji budi ove uspavane ćelije raka dojke i pokazali da sprečavanje mehanizma može značajno poboljšati rezultate lečenja u eksperimentalnim modelima.

Iako su rezultati lečenja raka dojke značajno poboljšani kroz nove terapije zasnovane na istraživanju, on je i dalje drugi najčešći rak sa smrtnim ishodom kod žena. Poseban izazov u ​​lečenju raka dojke je ponavljanje bolesti. Čak i kada se čini da je lečenje uspešno i kada se smatra da je rak nestao, može se vratiti godinama kasnije ili lokalno ili, u najgorem slučaju, širenjem na druge delove tela, kao što je mozak.

Razlozi zbog kojih se uspavane ćelije raka dojke budne čak i nakon nekoliko godina nisu dobro shvaćeni. Međutim, identifikovanje ovih razloga moglo bi pružiti priliku da se razviju nove terapije za sprečavanje recidiva raka.

Finska studija, objavljena u EMBO Molecular Medicine, pruža važne nove uvide u to kako ćelije raka dojke koje pripadaju HER2-pozitivnom podtipu mogu da se probude tokom lečenja. Rad je naslovljen „Inhibicija DUSP6 prevazilazi otpornost na terapiju izazvanu Neuregulinom/HER3 kod HER2+ raka dojke.

Istraživačka grupa koju predvodi Jukka Vestermark, profesor biologije raka u Turku Bioscience Centru i InFLAMES istraživački vodeći istraživač Univerziteta u Turkuu i Univerziteta Abo Akademi, pristupila je ovom istraživačkom pitanju tako što je devetoro tretirala ćelije raka dojke osetljive na tretman HER2 inhibitorom. mesecima i praćenjem kako su ove ćelije raka uspele da ponovo pokrenu svoj rast tokom lečenja.

Sekvenciranjem molekularnih promena u ćelijama, grupa je identifikovala protein DUSP6, čija je ekspresija pomno pratila razvoj rezistencije na terapiju.

Vodeći istraživač Majid Momeni je takođe uspeo da pokaže da kada je aktivnost proteina DUSP6 bila blokirana tokom lečenja raka, ćelije raka dojke su izgubile svoju sposobnost rasta.

Blokiranje proteina je takođe učinilo ćelije raka koje su ranije bile otporne na tretmane osetljivijim na HER2 inhibitore. Još jedno važno otkriće je da je inhibicijom DUSP6 moguće usporiti rast metastaza raka dojke u mozgu na modelima miša.

„Na osnovu naših nalaza, blokiranje proteina DUSP6 bi stoga moglo da pruži osnovu za efikasnu kombinovanu terapiju iu slučajevima HER2 raka dojke koji su već izgubili odgovor na lečenje“, kaže profesor Vestermark.

Značaj studije je naglašen pristupom grupe eksperimentalnim molekulima lekova koji inhibiraju protein DUSP6. Davanjem leka, istraživači su pokazali da se protein može inhibirati kod miševa bez značajnih neželjenih efekata. Važno je da se pokazalo da lek značajno pojačava terapeutski efekat nekoliko postojećih HER2 inhibitora.

„Molekuli koje smo koristili u ovoj studiji još uvek nisu pogodni za lečenje pacijenata, ali ovi novoobjavljeni rezultati osnovnih istraživanja pružaju važne dokaze da je DUSP6 veoma obećavajući ciljni protein za budući razvoj lekova protiv raka i vredan istraživanja“, kaže Vestermark.