Istraživači iz programa Minds Matter Concussion Program u Dečjoj bolnici u Filadelfiji (CHOP) otkrili su da su mladi sa već postojećim dijagnozama mentalnog zdravlja iskusili veći teret emocionalnih simptoma nakon potresa mozga, kao i produženo vreme do oporavka.
Važno je da je studija bila prva te vrste koja je pronašla efekat „doza-odgovor“ – da je veći broj dijagnoza mentalnog zdravlja povezan sa pojačanim emocionalnim simptomima nakon potresa mozga i dužim oporavkom. Ovaj nalaz sugeriše da je rešavanje već postojećih dijagnoza mentalnog zdravlja ključno za lečenje potresa mozga i podršku deci tokom oporavka.
Studiju je nedavno objavio časopis Sportsko zdravlje: multidisciplinarni pristup.
Potresi mozga su uobičajena povreda u detinjstvu, sa oko 2 miliona potresa koji se odnose na sport i rekreaciju godišnje u Sjedinjenim Državama. Kao oblik blage traumatske povrede mozga, potresi mozga mogu uticati na sposobnost mladih da učestvuju u školi i sportu na način koji negativno utiče na njihov kvalitet života. Potresi mozga takođe mogu izazvati razne kognitivne, emocionalne probleme, probleme sa spavanjem i vidom.
Zdravlje deteta pre povrede može pogoršati ove simptome i uticati na oporavak, a istraživači sumnjaju da bi to mogao biti slučaj sa stanjima mentalnog zdravlja. Međutim, prethodne studije koje su ispitivale dijagnoze mentalnog zdravlja o prognozi potresa mozga i oporavku dale su oprečne podatke, a njihov uticaj na emocionalni teret potresa mozga je slabo shvaćen.
„Iako su istraživanja naglasila negativne efekte na mentalno zdravlje koji traju nakon potresa mozga i kako oni mogu uticati na razvoj i oporavak, takođe je veoma važno uzeti u obzir teret sa kojim se ova deca i adolescenti suočavaju pre svojih povreda i kako njihovo prethodno mentalno zdravlje status može uticati na oporavak“, rekao je viši autor studije Matthev F. Gradi, MD, specijalista pedijatrijske sportske medicine u CHOP-u.
„Sumnjali smo da će postojeće dijagnoze mentalnog zdravlja povećati emocionalni teret sa kojim se mladi suočavaju nakon potresa mozga i želeli smo da procenimo kako su ove dijagnoze uticale na druge aspekte oporavka od potresa mozga.“
Istraživači su koristili prospektivni registar potresa mozga kod mladih da bi proučavali razlike u opterećenju emocionalnim simptomima – razdražljivost, tugu, nervozu i osećaj više emocionalnosti – i razvili prediktivni model rizika za to kako bi to moglo uticati na produženi oporavak. Ukupan broj već postojećih dijagnoza mentalnog zdravlja, u rasponu od 0, 1, 2 i 3 ili više, uzet je u obzir. U ovoj studiji je procenjena kohorta od 3.105 mladih sa potresima mozga.
Studija je otkrila da su oni sa istorijom dijagnoze mentalnog zdravlja imali veće emocionalno opterećenje simptoma nakon povrede, sa prosečno 7 emocionalnih simptoma, u poređenju sa 4 među pacijentima koji nisu imali prethodne dijagnoze mentalnog zdravlja. Pored toga, što je pacijent imao veći broj dijagnoza mentalnog zdravlja pre povrede, to su više emocionalnih simptoma iskusili tokom perioda nakon povrede.
Ovaj efekat „doza-odgovor“ je novi nalaz koji ranije nije opisan. Pacijenti sa dijagnozom mentalnog zdravlja takođe su imali veću verovatnoću da imaju problema sa vidom i ravnotežom i trebalo im je više vremena da se vrate vežbanju i potpuno se oporave od potresa mozga.
Zanimljivo je da je studija takođe otkrila da su dečaci sa produženim oporavkom nakon potresa mozga iskusili veći emocionalni teret od devojčica, što je nalaz koji ima važne implikacije za kliničku praksu. Generalno, devojčice imaju veću prevalenciju stanja mentalnog zdravlja, kao što su depresija i anksioznost, i imaju veći ukupni teret simptoma potresa mozga u poređenju sa dečacima.
Kao rezultat toga, može postojati implicitna pristrasnost u kojoj kliničari možda ne očekuju od dečaka da imaju isto veliko emocionalno opterećenje nakon potresa mozga u poređenju sa devojčicama, pa prema tome, možda neće biti tako aktivno pregledani i tretirani zbog problema mentalnog zdravlja u istom stepenu kao devojčice. su.
Nalazi studije ukazuju na to da u uslovima produženog oporavka, dečaci imaju veći emocionalni teret od devojčica, naglašavajući važnost univerzalnog skrininga za emocionalne simptome i stanja mentalnog zdravlja nakon potresa mozga.
„Ova studija je pokazala koliko je važno da oni koji leče mlade pacijente sa potresom mozga razumeju svoje mentalne izazove i uzmu ih u obzir kada vode svoj oporavak“, rekla je prva autorka studije Christina L. Master, MD, pedijatar i specijalista sportske medicine i ko-lider programa Minds Matter Concussion na CHOP-u.
„Naš tim za mentalno zdravlje uključuje kliničare za mentalno zdravlje, medicinske sestre i socijalnog radnika koji mogu pomoći mladoj osobi da se snađe u ovom nizu zdravstvenih problema. Vizio-vestibularni program kućnih vežbi i aerobne vežbe vođene simptomima takođe mogu pomoći u smanjenju emocionalnog opterećenja. simptomi nakon potresa mozga i pomažu ovim pacijentima da se brže oporave.“