Istraživači istražuju ulogu mikroRNA u infekciji ptičjim gripom

Istraživači istražuju ulogu mikroRNA u infekciji ptičjim gripom

Da li postoji veza između ptičjeg gripa i mikroRNK, sitnih delova RNK koji imaju različite zadatke u regulisanju gena i proizvodnji građevinskih blokova tela?

„MikroRNA je prilično stabilna i interesantna za nas koji istražujemo divlje životinje. Može nam reći nešto o tome kako životinje reaguju na različite faktore stresa u okruženju“, rekao je Verle Jaspers, profesor NTNU koji je šef projekta koji se bavi ovim pitanjem. .

Istraživači su proverili mikroRNK u uzorcima krvi iz rumenih kamenih kamena (Arenaria interpres) iz Australije. Njihov rad će se pojaviti u Journal of Avian Biologi.

Rumeni kameni kamenčići lete na velike udaljenosti i verovatno igraju važnu ulogu u širenju ptičjeg gripa. Ovaj virus je široko rasprostranjen kod ptica močvarica i retko izaziva bolesti, ali može da mutira u visoko patogeni oblik koji predstavlja pretnju i za divlje ptice i za industriju živine. Zato je korisno znati što je više moguće o njima.

Ali da biste razumeli zašto je ovo važno, važno je znati nešto više o tome šta je mikroRNA.

Pre nešto više od 30 godina, većina naučnika je verovala da su mikroRNK beskorisni fragmenti koji se kreću u našim ćelijama i krvotoku, a da ne rade ništa važno. Ali mikroRNA imaju daleko važniju ulogu nego što se ranije shvatalo.

„Viktor Ambros i Geri Ruvkun dobili su ovogodišnju Nobelovu nagradu za fiziologiju i medicinu za otkriće mikroRNK i ulogu koju imaju u regulaciji gena“, rekla je Anne-Fler Brand, dr. naučni saradnik na Odseku za biologiju NTNU.

Ukratko, mikroRNA pomažu ćelijama da kontrolišu vrste i količine proteina koje prave.

DNK je veliki genetski materijal u našim ćelijama. Organizovan je u hromozome i gene. DNK sadrži recepte koji određuju kako izgledamo i kako naša tela funkcionišu. Na osnovu ovih recepata, telo proizvodi različite proteine koji su građevni blokovi tela.

Recepte iz DNK nose glasnici koji se zovu mesindžer RNK ili jednostavno mRNA. Da li ovo zvuči poznato? Nekoliko vakcina protiv COVID-19 koje se koriste u Norveškoj zasnovano je na mRNA. Za ove glasnike znamo od oko 1960. godine.

Ono za šta naučnici nisu znali sve do 1990. godine bile su mikroRNK, koje su još manje, a shvatili su da su mikroRNK važne tek deceniju kasnije. MikroRNA se mogu vezati za mRNA tako da ne šalje previše poruka ćelijama da prave proteine.

Moglo bi se reći da mikroRNA pomažu ćeliji da fino podesi proizvodnju proteina, pazeći da ne proizvodi previše ili pogrešnu vrstu u pogrešno vreme.

Ali da se vratimo na crvenkastu prekretnicu, malu pticu koja može igrati veliku ulogu u širenju ptičjeg gripa. Istraživači su uzeli uzorke krvi ptica koji su odgovarali oko desetine kašičice svake. Ovo je bilo dovoljno da se dobije mnogo informacija.

„Pronašli smo 163 različita oblika mikroRNK u rumenim kamenim kamenovima. Dva od njih su nova i jedinstvena za ptice“, rekao je Brand.

Istraživači su proverili koje varijante mikroRNK mogu da pronađu i kod zdravih ptica i kod ptica koje su zaražene manje patogenom varijantom ptičjeg gripa zvanom niskopatogena ptičja influenca.

„Ovo smo uradili da vidimo da li možemo da saznamo više o tome kako ptice reaguju na infekciju“, rekao je Brand.

Otkrili su nešto što bi moglo biti korisno: Različite ptice različito reaguju na infekciju ptičjim gripom.

„Pronašli smo razlike u količini specifičnih mikroRNK kod zaraženih ptica. Čini se da je to povezano i sa polom i sa godinama“, rekao je Brand.

Ova otkrića mogu pomoći u razvoju novog alata za istraživanje kako ptičji grip utiče na divlje ptice.