Istraživači ispituju kako gljivični toksini utiču na hormone u trudnoći

Istraživači ispituju kako gljivični toksini utiču na hormone u trudnoći

Gljivični toksin koji ometa plodnost životinja i razvoj fetusa takođe može poremetiti ljudske polne hormone u trudnoći, prema studiji Rutgers Health.

Zearalenon (ZEN), koji zagađuje žitarice, meso i prerađenu hranu širom sveta, je toliko strukturno sličan hormonu 17β-estradiolu (E2) da se vezuje za estrogenske receptore. Velike doze smanjuju broj i veličinu potomaka u studijama na životinjama. Paradoksalno, ova jedinjenja takođe promovišu rast stoke nakon rođenja, toliko da se sintetička verzija ZEN-a obično daje govedima u SAD.

Studija, objavljena u međunarodnom časopisu za higijenu i zdravlje životne sredine, povezuje izloženost ZEN-u sa profilima hormona tokom trudnoće kod ljudi.

„Najvažniji zaključak je da su polni steroidni hormoni kao što su estrogeni i androgeni važni za sve vrste razvoja, tako da u teoriji, ovo veoma uobičajeno jedinjenje u ishrani može poremetiti mnoge aspekte razvoja ometanjem ovih hormona“, rekla je Kerolin Kinkejd, doktorka. kandidat za diplomu u Rutgers School of Graduate Studies Program Ekposure Science i prvi autor studije.

„Ovi gljivični toksini mogu uticati na stvari koje se kreću od neurorazvoja do astme do obrazaca rasta do metabolizma. Važno je ponoviti ove rezultate, tako da trenutno dalje istražujemo ove probleme koristeći podatke iz drugih kohorti koje su pratile trudnoće i rano detinjstvo.“

Istraživački tim je analizirao uzorke urina i krvi uzetih tokom svakog trimestra trudnoće, zajedno sa uzorcima placente uzetim nakon rođenja, od 297 učesnika u kohortnoj studiji u Rochesteru, NI. Istraživači su takođe primili uzorke krvi pupčanika od 118 članova kohorte.

ZEN se pojavio u više od 93% uzoraka urina i više od 57% uzoraka placente.

Studija je izvestila da je izloženost bila povezana sa nivoima estrogena i androgena, sa razlikama uočenim po polu fetusa. U trudnoćama sa muškim fetusom, viši ZEN je bio povezan sa nižim estronom i slobodnim testosteronom, dok je u trudnoći sa ženskim fetusom primećeno povećanje 17β-estradiola.

U analizi hormona pupčane vrpce, koji bliže odražavaju okruženje fetusa, izloženost ZEN-u bila je obrnuto povezana sa slabim androgenom androstendionom kod oba pola. Placentalni ZEN je bio pozitivno povezan sa slobodnim testosteronom u krvi pupčanika muškog potomstva.

Zajedno, ZEN i druga gljivična jedinjenja slična estrogenu nazivaju se mikoestrogeni. Takve gljive zagađuju useve žitarica, posebno kukuruz i pšenicu – a istraživači očekuju da će se kontaminacija useva povećati kako klima postaje toplija i vlažnija.

Ovo povećanje bi došlo jer druge supstance koje remete hormone tokom trudnoće – uključujući plastiku i pesticide – takođe postaju sve češće. Studija iz 2022. koja je proveravala uzorke urina od 177 žena na 103 različita jedinjenja iz plastike, pesticida i drugih zagađivača pronašla je više od 30 hemikalija u više od polovine učesnika studije.

„Brzo napredujemo u našem razumevanju kako različiti faktori životne sredine utiču na razvoj fetusa, ali još mnogo posla ostaje da se uradi“, rekla je Emili Baret, viši autor najnovije studije, koautor studije iz 2022. i Džordža. Profesor nasleđa G. Rhoadsa na Rutgers School of Public Health.

„Mnoga pitanja ostaju o tome kako minimizirati potencijalnu opasnost od zagađivača životne sredine i maksimizirati šanse za zdravu trudnoću i razvoj fetusa.“