Istraživači identifikuju regulator razvoja raka dojke

Istraživači identifikuju regulator razvoja raka dojke

Istraživači sa UT Southwesterna identifikovali su uzročni signalni put kod raka dojke, pružajući potencijalne nove mete za lečenje najčešćeg tipa raka kod žena. Nalazi, objavljeni u Science Advances, nadovezuju se na prethodni rad u kojem je grupa identifikovala gen nazvan ZMIND8 kao regulator rasta tumora dojke. U novoj studiji, istraživači dalje karakterišu kritičnu ulogu ZMIND8 i nivoa 27-hidroksiholesterola u razvoj raka dojke.

„Ova studija identifikuje uzrok raka dojke“, rekao je glavni autor dr Veibo Luo, vanredni profesor patologije i član Harold C. Simmons Comprehensive Cancer Center.

Rak dojke je vodeći uzrok smrti od raka među ženama širom sveta. Novo otkriće može predstavljati korak ka razvoju efikasnih terapija i rano identifikovanju rizika od raka dojke kod pacijenata.

Razvoj raka dojke počinje sa populacijom ćelija zvanih matične ćelije raka dojke koje imaju izuzetnu sposobnost samoreplikacije. Ova „loša semena“ podstiču rast tumora, ali kako se to dešava nije dobro shvaćeno.

Nakon identifikacije ZMIND8 kao regulatora rasta raka dojke, dr Luo i njegove kolege su se zapitali da li gen takođe igra ulogu u razvoju tumora.

Koristeći model miša u kojem su istraživači nokautirali gen ZMIND8 i eksperimente komplementarne ćelijske kulture, istraživači su otkrili da ZMIND8 promoviše održavanje i samoobnavljanje matičnih ćelija raka dojke i stimuliše transformaciju ovih ćelija u ćelije tumora, što dovodi do početak tumora.

Kako?

Istraživači su pokazali da aktivnost ZMIND8 dovodi do povećane proizvodnje 27-hidroksiholesterola — glavnog proizvoda (ili metabolita) oksidacije holesterola u ljudskom telu — dok istovremeno blokira razgradnju 27-hidroksiholesterola. Holesterol pomaže u kontroli opstanka i rasta ćelija, a ranije se pokazalo da 27-hidroksiholesterol modulira receptor estrogena (ER) kako bi promovisao ER-pozitivnu progresiju raka dojke (najčešći tip raka dojke). Ali njegova uloga u matičnim ćelijama raka dojke i inicijaciji tumora nije prethodno istraživana.

Nastala akumulacija 27-hidroksiholesterola dovodi do aktivacije jetrenog Ks receptora (LKSR), koji menja ekspresiju gena. Ova osovina ZMIND8-27-hidroksiholesterol-LKSR kolektivno pojačava aktivnost ER-pozitivnih i trostruko negativnih matičnih ćelija raka dojke i gura ih da prerastu u tumore dojke.

„Zajedno, naša studija otkriva ZMIND8 i 27-hidroksiholesterol kao moguće terapijske ciljeve za lečenje raka dojke i moguće biomarkere koji predviđaju rizik od recidiva raka dojke i metastaza kod pacijenata“, dodao je dr Luo.