Ispitivanje je pokazalo da vežbanje tokom lečenja raka smanjuje kardiovaskularni rizik

Ispitivanje je pokazalo da vežbanje tokom lečenja raka smanjuje kardiovaskularni rizik

Novo istraživanje Instituta za srce i dijabetes Baker sprovedeno na pacijentima koji su primali transplantaciju matičnih ćelija zbog raka krvi otkrilo je značajne rezultate u vezi sa kombinovanim programom aktivnosti. Ova studija je istakla da strukturirane vežbe u kombinaciji sa smanjenjem vremena provedenog u sedenju mogu biti efikasna mera za zaštitu srca i očuvanje kardiovaskularne kondicije.

Tokom procesa alogene transplantacije matičnih ćelija, prosečan pacijent sa rakom krvi gubi između 15 i 24% svoje kardiovaskularne sposobnosti. Ovo je ekvivalentno gubitku koji bi se očekivao za dve decenije normalnog starenja srca. Istraživanje, poznato kao ALLO-Active, je vođeno pod nadzorom istraživačice Hejli Dilon.

Rezultati objavljeni u časopisu Circulation pokazali su da su pacijenti koji su bili uključeni u program aktivnosti koji je trajao četiri meseca postigli značajno bolje očuvanje kardiorespiratorne kondicije i funkcije srca u poređenju sa onima koji su primali standardnu negu. Ovo je bio važan napredak u naporima da se unaprede dugoročni ishodi za pacijente koji su podvrgnuti alogenim transplantacijama matičnih ćelija.

Profesor Erin Hauden, stručnjak za kardiometaboličko zdravlje i fiziologiju vežbanja na Institutu Bejker, istakao je značaj ovih rezultata. On je naglasio da je vežbanje tokom i nakon lečenja transplantacijom matičnih ćelija ključno za očuvanje zdravlja srca i sprečavanje opadanja kardiorespiratorne kondicije.

Studija je takođe istakla da vežbanje može biti efikasan način za ublažavanje kardiovaskularne toksičnosti koja je povezana sa tretmanima raka krvi. Ovo predstavlja značajan korak napred u pružanju bolje nege pacijentima koji se suočavaju sa alogentim transplantacijama matičnih ćelija.

Osim toga, istraživanje je ukazalo na to da merenje funkcije srca zasnovano na vežbanju može biti korisno za otkrivanje subkliničke kardiotoksičnosti i procenu kardiovaskularnog rizika kod pacijenata koji primaju alogene transplantacije matičnih ćelija. Ovo otvara nove perspektive u praćenju zdravstvenog stanja ovih pacijenata.

„Ova studija predstavlja prvo randomizovano kontrolisano ispitivanje usmereno na vežbanje i smanjenje vremena provedenog u sedenju kod pacijenata koji su podvrgnuti alogenoj transplantaciji matičnih ćelija“, izjavila je dr Helen Kroker, pomoćnica direktora za istraživanje i politiku u Svetskom fondu za istraživanje raka Međunarodni. Pozitivni rezultati ove studije pružaju naučne dokaze o koristima uključivanja vežbanja i smanjenja sedenja u standardnu negu pacijenata sa rakom.

Ukupno gledano, ovo istraživanje je otvorilo nova područja u pristupu nezi pacijenata koji se suočavaju sa alogentim transplantacijama matičnih ćelija. Njegovi rezultati mogu imati širu primenu u poboljšanju zdravlja srca i kardiovaskularne kondicije kod ove populacije pacijenata.