Iskustva nasilja u detinjstvu i nasilja u porodici povezana sa nesanicom

Iskustva nasilja u detinjstvu i nasilja u porodici povezana sa nesanicom

Nesanica je rasprostranjeno pitanje koje povećava rizik od raznih zdravstvenih komplikacija i pogađa oko 10% odraslih Japanaca. Dok socioekonomski faktori, faktori načina života i stres na poslu doprinose nesanici, iskustvima iz detinjstva poslednjih godina se pridaje velika pažnja.

Poznato je da izloženost fizičkom, psihičkom i seksualnom zlostavljanju, kao i maltretiranju i porodičnoj disfunkciji, koji se zajednički nazivaju „suparnička iskustva iz detinjstva“ (ACE), imaju štetne zdravstvene posledice. Međutim, postoji malo istraživanja o efektima ACE na nesanicu među radnicima.

Istraživački tim sa Univerziteta u Cukubi ispitao je da li su maltretiranje u detinjstvu i nasilje u porodici (DV) povezani sa nesanicom među radnicima u gradu Cukuba, prefektura Ibaraki. Rezultati su pokazali da je kod 2.997 (41,8%) učesnika dijagnostikovana nesanica koristeći Atinsku skalu nesanice.

Istraživači su otkrili da su iskustva maltretiranja i viktimizacije nasilja u porodici povezana sa nesanicom, posebno među žrtvama nasilja u porodici, a verovatnoća nesanice se povećava sa učestalošću viktimizacije. Ovaj trend se zadržao i nakon prilagođavanja efektima demografskih karakteristika, faktora zanimanja i načina života.

Ova studija, objavljena u F1000Research, sugeriše da su iskustva maltretiranja i nasilja u detinjstvu povezana sa nesanicom među radnicima. Ovo implicira da je od suštinskog značaja za profesionalce u oblasti medicine rada, kao što su lekari rada i medicinske sestre za javno zdravlje, da obrate pažnju na nesanicu kada identifikuju radnike sa ACE kao deo njihovih aktivnosti zdravlja na radu.