I međuljudsko nasilje ili zlostavljanje odraslih i zlostavljanje ili zanemarivanje u detinjstvu povećavaju rizik od dijabetesa kod odraslih, prema studiji koja je nedavno objavljena u American Journal of Preventive Medicine.
Dr Maureen Sanderson sa Medicinskog koledža Mehari u Nešvilu, Tenesi, i kolege koristile su podatke od 25.251 učesnika sa nižim primanjima u kohortnoj studiji južne zajednice (2002. do 2009. i 2012. do 2015.) da bi istražili vezu između zlostavljanja tokom života osobe i dijabetesa.
Istraživači su otkrili da je međuljudsko nasilje ili zlostavljanje odraslih povezano sa povećanim rizikom od dijabetesa (prilagođeni odnos opasnosti [aHR], 1,23; 95-postotni interval poverenja [CI], 1,16 do 1,30). Rizik od dijabetesa je takođe bio veći za zlostavljanje i zanemarivanje dece. Kombinacija međuljudskog nasilja ili zlostavljanja odraslih i zlostavljanja ili zanemarivanja u detinjstvu dodatno je povećala rizik od dijabetesa (aHR, 1,35; 95 procenata CI, 1,26 do 1,45) u odnosu na to da nema nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja. Ova udruženja su bila dosledna za učesnike crno-belih i za žene i muškarce.
„Naš zaključak da je doživotno međuljudsko nasilje povezano sa značajno povećanim rizikom od razvoja dijabetesa u različitim rasama i polu pre dodatnog društvenog stresa pandemije COVID-19 snažno ukazuje na potrebu da se pomogne profesionalcima iz različitih disciplina da implementiraju efikasne strategije za prevenciju nasilja i intervencije. smanjiti kratkoročne i dugoročne socijalne i zdravstvene posledice partnerskog nasilja i zlostavljanja dece“, rekao je Sanderson u saopštenju.