Ako ste voljni da učinite sve što je potrebno da poboljšate kvalitet sna, evo nove ideje: dnevna 5-minutna sesija u kriostimulacionoj komori, koja rashlađuje vaše telo do prilično hladnih -90 °C (-130 °F) .
Nova studija, koju su vodili istraživači sa Univerziteta u Poatjeu u Francuskoj, pokazuje da je praksa dubokog zamrzavanja poboljšala i kvalitet sna i raspoloženje – iako je trebalo nekoliko dana da se pojave.
Iako većina nas neće postavljati kriokomoru kod kuće, istraživanje bi moglo dovesti do boljih tretmana za one koji imaju problema sa spavanjem i pomoći kod hronične upale ili ranih znakova demencije. Takođe bi moglo pomoći elitnim sportistima da se oporave od događaja.
„Naša analiza arhitekture spavanja otkrila je značajno povećanje trajanja sporotalasnog sna tokom noći nakon kriostimulacije u poređenju sa noćima bez kriostimulacije“, kaže kineziolog Olivier Dupui, sa Univerziteta u Montrealu u Kanadi.
„Sporotalasni san, koji se smatra fazom sna koja najviše obnavlja, povećao se u proseku za 7,3 minuta tokom prva dva ciklusa spavanja.
Istraživači su proučavali 20 zdravih učesnika, prosečne starosti od 23 godine, tokom pet dana. Nakon svakodnevnih 5-minutnih sesija u komori za kriostimulaciju, ostatak dana su provodili kao i obično – osim uzdržavanja od alkohola, kofeina i sporta.
Tokom noći, volonteri su opremljeni raznim senzorima mozga i srca za praćenje biološke aktivnosti i tumačenje kvaliteta sna. Takođe su zamoljeni da sledećeg dana odgovore na upitnik o tome kako su spavali.
Pored povećanja spavanja sa sporim talasima, za koje se zna da je važno za funkciju pamćenja, istraživači su takođe otkrili poboljšanje raspoloženja i smanjenje anksioznosti. Prednosti su bile posebno primetne za žene.
„Žene i muškarci nisu imali identične odgovore“, kaže Dupui. „Ovo sugeriše da dozu hladnoće treba prilagoditi prema polu, iako to zahteva dalje proučavanje.“
Tretman hladnoćom nije uticao na neke aspekte sna, uključujući koliko brzo su učesnici zadremali i vreme provedeno u REM snu (period u kojem se snovi obično dešavaju, povezan sa konsolidacijom pamćenja).
Ovde postoji mala veličina uzorka, a istraživači nisu pokušali da otkriju u detalje šta povezuje intenzivnu hladnoću i poboljšani kvalitet sna – tako da buduće studije imaju mnogo prostora da se nadovezuju na ove nalaze. Takođe postoje mnoge varijable koje se mogu promeniti, kao što je vreme provedeno u kriokomori.
Postojeći dokazi pokazuju da kriostimulacija celog tela (VBC) može smiriti srce nakon vežbanja, smanjiti upalu i poboljšati opšte blagostanje. Sada se čini da se te biološke prednosti mogu proširiti i na kvalitet sna.
„Upotreba hladnoće u terapeutske svrhe datira još iz antičke Grčke“, kaže Dupui.
„Jedna stvar je jasna: ovo nije placebo efekat. Druge studije su pokazale slične pozitivne efekte kod elitnih sportista.“
Istraživanje je objavljeno u Kriobiologiji.