Istraživači Univerziteta u Istočnoj Angliji postigli su značajan napredak u tehnologiji očnih uređaja, uvodeći novu smolu za 3D štampanje intraokularnih uređaja. Ova inovacija obećava poboljšanje proizvodnje očnih implantata koji se široko koriste u operacijama katarakte i refraktivnih operacija.
Veštačko intraokularno sočivo (IOL) neophodno je za ljude sa kataraktom, stanjem u kojem prirodno sočivo oka postaje zamućeno, što rezultira smanjenjem vida. Takođe se koriste za korekciju refrakcionih grešaka kao što su miopija, hiperopija i prezbiopija.
Dr Aram Said, vodeći autor studije i vanredni profesor zdravstvenih tehnologija na Farmaceutskoj školi UEA, ističe da je razvijena smola prvi put namenjena direktnom štampanju očnih uređaja. Ova tehnologija može dramatično poboljšati negu očiju pacijenata, nudeći unapređene nivoe prilagođavanja i preciznosti dizajna, što može dovesti do boljih kliničkih rezultata.
Studija, objavljena u časopisu „Aktuelno istraživanje oka“, otkriva da 3D štampana sočiva imaju odličnu optičku jasnoću, mogu se presavijati i implantirati u ljudsku kapsularnu vreću.
Iako je tehnologija još uvek u ranim fazama razvoja, ima potencijalne prednosti kao što su prilagođena sočiva, brža proizvodnja, složeni dizajni, smanjenje troškova i kompatibilnost sa snimanjem. Očekuje se da će dalji razvoj tehnologije dovesti do kliničkih ispitivanja u narednih nekoliko godina.
Ova inovacija ima potencijal da transformiše industriju omogućavajući prenosiva proizvodna rešenja, posebno korisna u udaljenim i ekonomski ugroženim oblastima. Takođe može podržati proizvodnju vrhunskih, prilagođenih sočiva koja mogu poboljšati hirurške rezultate u naprednijim zdravstvenim ustanovama.
Patent za ovu tehnologiju je dodeljen UEA Enterprise Limited-u, poslovnom subjektu univerziteta koji se bavi inovacijama i komercijalizacijom istraživanja. Istraživači UEA nastavljaju da blisko sarađuju sa industrijskim partnerima kako bi dalje unapređivali tehnologiju.