Injekcije u zglobove za ublažavanje simptoma osteoartritisa šake nisu ništa bolje od placeba, dok je efikasnost lokalnih krema i gelova neizvesna, otkriva objedinjena analiza podataka dostupnih dokaza, objavljena u časopisu otvorenog pristupa RMD Open.
Ali tablete protiv bolova i steroidne pilule deluju, pri čemu su poslednje najefikasnije, pokazuju dokazi.
Nalazi podstiču istraživače da pozovu na pregled dokaza koji podržavaju trenutne preporuke o injekcijama zglobova za osteoartritis šake, koji pogađa oko jedne od šest žena i jednog od 12 muškaraca starijih od 40 godina.
Osteoartritis nastaje kao rezultat trošenja zaštitne hrskavice na krajevima kostiju, izazivajući bol, otok i smanjenu pokretljivost zglobova. Iako svaki zglob može biti pogođen, najčešće je u kolenima, kukovima i rukama.
Dostupni su različiti oblici medicinskog tretmana, ali su dosadašnji dokazi za neke od njih bili kontradiktorni, dok su se za druge pojavili novi dokazi.
U pokušaju da unesu izvesnu jasnoću, istraživači su pretražili baze podataka istraživanja za relevantna uporedna klinička ispitivanja objavljena do kraja 2021. Pronašli su 72 ispitivanja, koja su uključivala ukupno 7.609 učesnika i 29 farmakoloških intervencija koje su pružene tokom prosečnog perioda od tri meseca.
Šezdeset (5.246 učesnika) ovih ispitivanja je posebno posmatralo bol i uključeno je u objedinjenu analizu podataka.
Rezultati ovoga su pokazali da su nesteroidni antiinflamatori (NSAID) i steroidne tablete bili bolji od placeba, sa steroidnim tabletama ispred standardnih lekova protiv bolova.
Efikasnost lokalnih krema i gela nije bila jasna, pokazala je analiza, ali injekcije hijaluronata (vrsta terapeutskog maziva) ili steroida i tableta hidroksihlorokina (lek koji se koristi za lečenje artritisa) nisu bile ništa bolje od placeba, pokazala je analiza. .
NSAID i steroidne tablete su se dobro pokazale u smanjenju bola, poboljšanju fizičke funkcije i povratnim informacijama pacijenata. Ali dok analiza ukazuje na bezbednost tableta steroida i NSAID, istraživači upozoravaju da su samo procenjivali prekide lečenja zbog neželjenih efekata, a ne dugoročne bezbednosti.
Većina učesnika u ispitivanju bile su žene (85) sa prosečnom starošću od 62 godine. A većina je bila bele nacionalnosti, što potencijalno ograničava uopštavanje nalaza, priznaju istraživači. I kvalitet uključenih studija je varirao, sa dve trećine (48) sa visokim rizikom od pristrasnosti — drugim rečima, sadržavale su sistematske greške koje bi mogle favorizovati jedan ishod u odnosu na drugi.
Dok nalazi o injekcijama u zglobove odražavaju one iz prethodnih objedinjenih analiza podataka, oni su u suprotnosti sa preporukama postojećih kliničkih smernica, ističu istraživači.
„Ovi nalazi postavljaju pitanja o dokazima koji podržavaju trenutnu preporuku za lečenje intraartikularnih terapija i naglašavaju potrebu za budućim velikim ispitivanjima sa rigoroznom metodologijom kako bi se utvrdila efikasnost obećavajućih intervencija kao što su lokalni NSAID“, sugerišu oni.
Oni zaključuju: „Dostupni su mnogi farmakološki tretmani za OA bol u rukama [osteoartritis], od kojih većina nema dokazanu efikasnost. Za OA ruku, oralni NSAIL i oralni glukokortikoidi izgledaju efikasni, dok je efikasnost lokalnih NSAIL-a i dalje upitna. Trenutni intraartikularni terapije su neefikasne za OA palca.“