Revolucionarna injekcija lenakapavira, koja se primenjuje svakih šest meseci, mogla bi značajno unaprediti prevenciju HIV-a smanjujući rizik za neverovatnih 96%, pokazali su najnoviji rezultati ispitivanja koje je u četvrtak objavio Gilead Sciences. Ovaj antivirusni lek, koji se trenutno koristi kao tretman za HIV, pokazuje izuzetnu efikasnost kao preventivni alat, ali njegova cena ostaje neizvesna.
Lenakapavir, koji je već poznat pod komercijalnim imenom Sunlenca kao tretman za HIV, trenutno košta oko 3.450 dolara mesečno, što predstavlja značajan trošak za pacijente. Iako Gilead još nije objavio cenu za preventivnu verziju lekova, koja se primenjuje dva puta godišnje, zabrinutost za pristupačnost ostaje visoka među advokatima pacijenata.
Novo ispitivanje, koje je obuhvatilo više od 3.200 učesnika iz osam zemalja, uključujući SAD, Južnu Afriku i Tajland, pokazalo je da su učesnici koji su primali lenakapavir dvaput godišnje imali samo dva slučaja HIV infekcije, dok je u grupi koja je uzimala dnevnu pilulu Truvada zabeleženo devet slučajeva. Ovi rezultati nadmašuju učinak Truvade, koji je standard u prevenciji HIV-a.
Gilead planira da podnese zahtev za odobrenje novog režima injekcija Upravi za hranu i lekove (FDA) do kraja 2024. godine. Generalni direktor kompanije Danijel O’Dej ističe da su rezultati izuzetni i da lenakapavir ima potencijal da transformiše prevenciju HIV-a, ali dodaje da će dostupnost leka zavisiti od saradnje sa regulatornim i zdravstvenim partnerima kako bi se obezbedio pristup širom sveta.
Dok stručnjaci hvale inovacije, naglašavaju da cena može biti velika prepreka. Dženifer Kejts iz KFF-a upozorava da, iako su rezultati izuzetni, troškovi mogu ograničiti pristup ovom potencijalno spasilačkom leku. Takođe, postoji zabrinutost da bi osiguranje moglo otežati pokriće za skuplji preventivni oblik leka.
Gilead je obećao da će raditi na obezbeđivanju pristupačnosti lenakapavira u zemljama sa niskim prihodima i saradnji sa partnerima za licenciranje kako bi se omogućila jeftinija verzija leka.