Inflamatorna aktivnost reumatoidnog artritisa povezana sa specifičnim kognitivnim oštećenjima

Inflamatorna aktivnost reumatoidnog artritisa povezana sa specifičnim kognitivnim oštećenjima

Inflamatorna aktivnost u telu izazvana reumatoidnim artritisom povezana je sa specifičnim kognitivnim oštećenjima, otkriva mala uporedna studija, objavljena u časopisu otvorenog pristupa RMD Open.

To su smanjene vizuelno-prostorne sposobnosti, pamćenje, apstraktno razmišljanje i izvršne funkcije radne memorije, koncentracije i inhibicije.

Inflamatorna aktivnost kod reumatoidnog artritisa je povezana sa različitim sistemskim efektima, uključujući unutar mozga, ali nije jasno koji specifični kognitivni domeni mogu biti pogođeni.

Da bi istražili, istraživači su uporedili kognitivnu funkciju 70 odraslih osoba sa reumatoidnim artritisom (80% žena, prosečne starosti 56 godina) pod negom jedne bolnice i 70 dobrovoljaca bez reumatoidnog artritisa, i upareni su po godinama, polu i obrazovnom postignuću.

Skoro 3 od 4 pacijenta (49; 72%) imalo je kontinuirani umereni do visok nivo sistemske inflamatorne aktivnosti uzrokovane njihovom bolešću, mereno nivoima indikativnih proteina i stepenom upale zglobova, uprkos konvencionalnom lečenju lekovima. Imali su bolest u proseku 10,5 godina.

Svih 140 učesnika podvrgnuto je sveobuhvatnoj neurološkoj i psihološkoj proceni, kao i raznim validiranim kognitivnim testovima i procenama raspoloženja i kvaliteta života između juna 2022. i juna 2023. godine.

Specifične kognitivne sposobnosti koje su testirane bile su sposobnost obrade i naručivanja vizuelno-prostornih informacija; imenovanje; pažnja; Jezik; apstraktno mišljenje; odloženo opoziv; i orijentacija, plus izvršne funkcije radne memorije, koncentracije i inhibicije.

Kognitivno oštećenje je definisano kao rezultat Montrealske kognitivne procene (MoCA) manji od 26 od maksimalno 30.

Prikupljene su informacije o drugim uticajnim faktorima rizika. To uključuje starost; sek; pušenje; unos alkohola; visok krvni pritisak; gojaznost; nivoi masti u krvi; dijabetes; i istoriju srčanih bolesti/moždanog udara.

Generalno, oni koji su bili kognitivno oštećeni uglavnom su stariji, imaju niže obrazovno postignuće i imaju više koegzistirajućih stanja – kao što su gojaznost, nezdravi nivoi masti u krvi i visok krvni pritisak – od onih sa netaknutom kognicijom.

Ali pacijenti sa reumatoidnim artritisom postigli su niže prosečne rezultate u Montrealskoj kognitivnoj proceni od dobrovoljaca (23 naspram 25) i niže rezultate za izvršnu funkciju. Kognitivno oštećenje je zabeleženo kod 60% njih u poređenju sa 40% volontera.

Značajno više pacijenata je takođe imalo veći rezultat za anksioznost i depresiju i imalo je niže ocene kvaliteta života od dobrovoljaca.

Pacijenti sa kognitivno oštećenim imali su značajniju i uporniju inflamatornu aktivnost od onih pacijenata koji su zadržali svoju kognitivnu funkciju. I češće su imali simptome depresije i slabijeg fizičkog kapaciteta.

Faktori povezani sa najvećim rizikom od kognitivnog oštećenja među pacijentima bili su gojaznost (skoro 6 puta veći rizik) i inflamatorna aktivnost tokom toka bolesti (otprilike duplo veći rizik). Kao iu opštoj populaciji, starija životna dob i niže obrazovanje takođe su bili faktori rizika.

Kao objašnjenje za svoja otkrića, istraživači ukazuju na prethodne sugestije da hronična upala, autoimuni procesi i uporni simptomi bola i umora povezani sa reumatoidnim artritisom mogu biti osnova za smanjenje kognitivne funkcije.

Ovo je opservaciona studija, tako da se ne mogu doneti konačni zaključci o uzročnim faktorima. Istraživači takođe priznaju različita ograničenja za svoje nalaze, uključujući nedostatak testova snimanja za otkrivanje vaskularnih oštećenja povezanih sa kognitivnim oštećenjem.

Ali oni zaključuju: „Ovi rezultati podržavaju hipotezu da je [reumatoidni artritis] hronična sistemska inflamatorna bolest koja utiče na više sistema, uključujući neuralno tkivo… [a] rezultati podvlače važnost ranije i strože kontrole aktivnosti artritisa i potrebe za novim terapijskim strategijama usmerenim na povezane faktore, sa ciljem ublažavanja rizika od kognitivnog oštećenja kod pacijenata sa reumatoidnim artritisom.“