Crevne infekcije mogu promeniti sastav žuči jetre, što dovodi do promena u funkciji imuniteta i crevnih bakterija, potencijalno pomažući u borbi protiv štetnih bakterija
Istraživači su identifikovali novu osu odbrane domaćina proučavajući šta se dešava tokom enteričke infekcije – termin koji obuhvata sve vrste crevnih infekcija uključujući takozvani „stomačni grip“.
Nova studija istraživača zaraznih bolesti u Brigam i ženskoj bolnici otkriva kako žuč, rastvor koji proizvodi jetra i odgovoran je za apsorpciju masti, igra ulogu u borbi protiv infekcija.
Dok je studija sprovedena na miševima, istraživači predviđaju da se nalazi verovatno odnose i na ljude. Rezultati su objavljeni u Nature Microbiology.
„Promene koje smo otkrili u sastavu žuči sa infekcijom su korisne za creva da očisti infekciju“, rekao je dr Metju Voldor iz Brigamovog odeljenja za infektivne bolesti.
„Naši nalazi otkrivaju zamršenu i dinamičnu prirodu sastava žuči, bacajući novo svetlo na kritičnu ulogu jetre u odbrani creva od infekcije. Ovi uvidi poboljšavaju naše razumevanje širih funkcija jetre u regulisanju fiziološke stabilnosti i metaboličkih procesa.“
Dok su se prethodna istraživanja žuči fokusirala na njenu funkciju u apsorpciji masti i drugih hranljivih materija, bilo je manje pažnje na njen sastav, posebno tokom enterične infekcije. Istraživači su pretpostavili da tokom infekcije dolazi do promene u sastavu i funkciji žuči, s obzirom da je ona važan deo komunikacije između jetre i creva.
Koristeći model miša, ova studija je koristila globalnu metaboličku analizu da bi istražila promene u metabolitima tokom enterične infekcije. Miševi su bili zaraženi jednim od dva patogena, L. monocitogenes, koji se razmnožava u crevima, jetri i žučnoj kesi, ili C. rodentium, koji se replicira u cekumu i debelom crevu.
Različite grupe infekcija dovele su do zajedničkih i specifičnih promena u metabolitima žuči. Štaviše, opisane su stotine novih metabolita koji se nalaze u metabolomu žuči. Tačnije, istraživači su otkrili da enterična infekcija dinamički menja sastav žuči kako bi obezbedila odbranu creva.
Iako ovi nalazi premošćuju veliki jaz u znanju o sastavu žuči, istraživači primećuju da 812 metabolita žuči identifikovanih u ovoj studiji verovatno predstavljaju samo podskup svih metabolita žuči. Oni predviđaju da će se više otkriti kako se tehnike tandemske masene spektrometrije budu poboljšavale.