Hronična nesanica povezana sa ultra-prerađenom hranom

Hronična nesanica povezana sa ultra-prerađenom hranom

Ultra-obrađena hrana (UPF) je povezana sa zdravstvenim problemima kao što su bolesti srca i dijabetes, a nova studija sugeriše da bi takođe mogla da doprinese hroničnoj nesanici kod nekih ljudi.

Ovi UPF-ovi mogu biti bilo koje namirnice koje su jako modifikovane da poboljšaju svoj ukus, ili ih proizvode masovno, ili im pomažu da traju duže. Oni su u suprotnosti sa hranom poput voća ili povrća, koja uglavnom dolazi onakva kakva jesu.

Istraživači predvođeni timom sa Univerziteta Sorbona Paris Nord u Francuskoj pogledali su podatke prikupljene o 38.570 odraslih osoba u okviru istraživačkog projekta NutriNet-Sante, mapirajući informacije o ishrani u odnosu na varijable spavanja.

„U vreme kada se sve više i više hrane visoko obrađuje, a poremećaji spavanja rastu, važno je proceniti da li ishrana može da doprinese lošem ili kvalitetnom snu“, kaže Mari-Pjer St-Onge, naučnik o ishrani i spavanju na Kolumbiji. Univerzitet u SAD.

St-Onge i njene kolege su otkrile statistički značajnu povezanost između veće potrošnje UPF-a i povećanog rizika od hronične nesanice, nakon što su uzeti u obzir sociodemografski, način života, kvalitet ishrane i faktori mentalnog zdravlja.

Sve u svemu, učesnici studije su dobijali 16 procenata svoje dnevne energije od UPF-a, dok je 19,4 procenata kohorte prijavilo simptome hronične nesanice – a ova grupa je imala više UPF-a u svom unosu ishranom.

Podaci su takođe pokazali nešto jaču povezanost kod muškaraca. Studija je procenjivala samo pojedinačne vremenske tačke i oslanjala se na samoizveštavanje, ali veliki broj ljudi koji su uključeni sugeriše da je ovo veza koja je vredna buduće istrage.

„Važno je napomenuti da su naše analize bile poprečne i opservacione prirode, i da nismo procenjivali longitudinalno povezivanje“, kaže epidemiolog Pauline Dukuenne sa Univerziteta Sorbona Paris Nord.

„Iako podaci ne utvrđuju uzročnost, naša studija je [prva] te vrste i doprinosi postojećem korpusu znanja o UPF-u.“

Uzimajući u obzir prethodna istraživanja koja smo videli i dobro uspostavljene veze između ishrane i sna, možda nije iznenađujuće da UPF-ovi mogu imati uticaj na naša tela u smislu rizika od hronične nesanice.

Neki od istih istraživača su ranije otkrili povezanost između mediteranske ishrane i nižeg rizika od nesanice, pa se čini da ova nova studija predstavlja drugu stranu tog odnosa.

Još uvek nije jasno zašto bi ova veza mogla da postoji. Lakše je uskladiti UPF sa povećanjem telesne težine, zbog njihovog visokog sadržaja kalorija, ali će biti potrebna dalja istraživanja da bismo razumeli kako nas ova hrana može držati budnima noću.

„U budućnosti, prospektivna epidemiološka, kao i klinička i eksperimentalna istraživanja mogla bi unaprediti znanje o uzročnosti i putevima posredovanja“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.