Hormonska supstituciona terapija može poboljšati plućnu hipertenziju i funkciju desne komore

Hormonska supstituciona terapija može poboljšati plućnu hipertenziju i funkciju desne komore

Upotreba terapije zamene hormona (HRT) može biti povezana sa poboljšanjem plućne hipertenzije kod žena, prema istraživanju predstavljenom na Međunarodnoj konferenciji ATS 2024 održanoj 17-22. maja u San Dijegu. Plućna hipertenzija (PH) je vrsta plućne vaskularne bolesti—bolesti koja pogađa krvne sudove duž puta između srca i pluća.

Svetski simpozijum o plućnoj hipertenziji (VSPH) klasifikuje plućnu hipertenziju u pet grupa (G1-5PH) na osnovu njenog sumnjivog uzroka. Desna komora srca prihvata krv iz vena tela i gura je u pluća, gde se nasićuje kiseonikom, a njen ugljen-dioksid se eliminiše.

Učesnici studije su imali G1, G2, G3, G4 ili G5 plućnu hipertenziju. Dok su neki imali mešovite bolesti (na primer, i G2 i G3), oni su bili kategorisani prema dominantnoj podklasi.

„Naša studija je jedinstvena po tome što je procijenila preko 700 žena u više institucija na nacionalnom nivou kako bi pomogla u određivanju uticaja izloženosti egzogenim i endogenim hormonima na plućnu hipertenziju“, rekla je autorka Audriana Hurbon, MD, docentica kliničke medicine, Odsjek za medicinu , Medicinski fakultet Univerziteta u Arizoni Tucson.

Za potrebe ove studije, endogeni hormoni su smatrani oni koje telo žene proizvodi pre menopauze, dok su egzogeni hormoni uvedeni putem HNL-a.

Učesnici istraživanja bili su uključeni u studiju PVDOMICS (Pulmonari Vascular Disease Phenomics).

U VSPH Grupi 1 plućne hipertenzije (G1PH), biti žena je povezana sa boljim očuvanjem funkcije desne komore nego kod muškaraca. Međutim, naučnici ne znaju da li se ova zapažanja (1) odnose i na endogenu i na egzogenu izloženost ženskim hormonima i (2) na tipove plućne hipertenzije izvan G1PH.

Ova studija je istraživala odnose između endogene i egzogene izloženosti hormonima funkciji desne komore i plućne hipertenzije kod žena sa G1-5PH.

„Iako je prihvaćeno da je u Svetskom simpozijumu Grupa 1 plućna hipertenzija ženski pol povezan sa očuvanjem funkcije desne komore, uloga estrogena u plućnoj hipertenziji je kontroverzna“, dodao je dr Hurbon.

„Pored toga, znamo da su žene češće pogođene plućnom hipertenzijom od muškaraca, ali kada se uporede jedna sa drugom, čini se da su žene manje izražene od muškaraca.“

Studija je obuhvatila 742 žene iz G1-5PH, komparatora (one koje imaju faktore rizika za plućnu hipertenziju, ali nemaju ovu bolest) i zdrave kontrole uključene u PVDOMICS studiju.

Plućna vaskularna bolest povezana sa plućnom hipertenzijom definisana je srednjim pritiskom plućne arterije na kateterizaciji desnog srca. Funkciju desne komore karakteriše frakciono skraćivanje desne komore i ejekciona frakcija desne komore iz ehokardiografije.

Izloženost endogenim hormonima je kvantifikovana prema trajanju doživotnog trajanja menstruacije po sopstvenom izveštaju i egzogenom izlaganju, ako ste ikada uzimali HNL. Urađene su dve statističke analize: jedna (sve grupe plućne hipertenzije) i dvosmerna (po grupi plućne hipertenzije i izloženosti) da bi se ispitale razlike u plućnoj vaskularnoj bolesti ili funkciji desne komore.

Rezultati: U svim grupama sa plućnom hipertenzijom, prosečni plućni arterijski pritisak opada sa dužim životnim trajanjem menstruacije. Upotreba HST-a bila je povezana sa nižim srednjim pritiskom u plućnoj arteriji i većim frakcionim skraćivanjem desne komore i ejekcionom frakcijom desne komore.

G1PH je imao niži srednji pritisak u plućnoj arteriji i plućni vaskularni otpor i veću ejekcionu frakciju desne komore uz izlaganje terapiji zamene hormona. Tim nije otkrio statističke razlike unutar VSPH grupa 2-5.

Dok je početna analiza tima pokazala da su duže trajanje doživotnih menstruacija i HST povezani sa poboljšanom plućnom vaskularnom bolešću i funkcijom desne komore u vezi sa plućnom hipertenzijom, dalja analiza je sugerisala da starost pored upotrebe HST-a može imati sinergistički efekat na plućne vaskularne bolesti. poboljšanje bolesti.

„Ovo bi moglo da podrži teoriju koja sugeriše prag izloženosti estrogenu neophodnu za zaštitni efekat“, primetio je dr Hurbon.

„Nadamo se da će ova studija biti katalizator za dalje istraživanje mehanizama ženskih reproduktivnih hormona kako bi se identifikovali terapijski ciljevi za očuvanje desne komore kod plućne hipertenzije“, zaključili su autori.