UZ Brisel je prva bolnica u svetu koja izvodi operaciju limfedema uz pomoć dvostrukog robota. Glavna prednost ovog pristupa je što je mnogo manje invazivan za pacijenta, što rezultira manjim bolom i manje vremena provedenog u bolnici. Štaviše, operacija uz pomoć robota je znatno preciznija od konvencionalne hirurgije.
Čineći to, UZ Brisel gradi na svojoj stručnosti u liječenju hirurškog limfedema uz pomoć robota nakon što je profesor Moustapha Hamdi izveo prvu transplantaciju limfnih čvorova uz pomoć robota u Evropi 2018.
Tokom operacije u sredu, 17. aprila, hirurški sistem Da Vinci Ksi je kombinovan sa MMI-jevim Simani hirurškim sistemom. U saradnji sa abdominalnim hirurgom dr Martijnom Šoneveldom, tim za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju je izvršio potpuno robotsku transplantaciju limfnih čvorova, koju je nadgledao profesor Hamdi, šef odeljenja za plastičnu hirurgiju u UZ Brisel.
Dr Šoneveld, abdominalni hirurg, objasnio je: „Prvo, koristimo Da Vinci Ksi da uklonimo deo peritonealnog nabora na nivou stomaka kod pacijenta koji pati od limfedema posle operacije raka dojke. Sa robotom možemo da beremo potrebno tkivo iz stomaka pomoću alata koji nude veću spretnost i finiju motoričku kontrolu, ostavljajući malo ožiljaka.
„Uvećana 3D slika na konzoli nam pomaže da izvršimo ovu hiruršku proceduru koja zahteva veliku preciznost, obezbeđujući minimalno oštećenje krvnih sudova i tkiva limfnih čvorova pre reimplantacije u pazuhu, što je važno za uspešan ishod operacije. “
Profesor Hamdi, šef odeljenja za plastičnu hirurgiju u UZ Brisel, nastavio je: „Nakon toga, plastični hirurg je transplantirao ovaj režanj u pazuh koristeći MMI-jev Simani hirurški sistem. Ova procedura olakšava limfnu drenažu iz gornjeg ekstremiteta. Cilj je i da se spreči budućnost oticanje ruke i na taj način smanjiti otok i bol izazvan limfedemom.“
Profesor Aleksandru Nistor, plastični hirurg, dodao je: „Mikrohirurški robot se koristi za supermikrohirurgiju i druge složene plastične i rekonstruktivne procedure, na primer za povezivanje najfinijih anatomskih struktura, kao što su krvni sudovi ili limfni sudovi. Limfni sudovi imaju manji prečnik. od 0,8 milimetara.
„Koristimo ovu naprednu tehnologiju kod pacijenata sa limfedemom i/ili rakom dojke, između ostalog. Simani robotski hirurški sistem nam omogućava da postignemo najveću moguću preciznost pri povezivanju dva mala delikatna suda tokom mikrohirurgije, obezbeđujući najbolju moguću stopu uspešnosti transplantacije. rizik je minimalan za pacijenta, garantujući najbolje rezultate.“
Novi korak u lečenju limfedema uz pomoć robota
2018. godine, UZ Brisel je bila prva evropska bolnica koja je izvršila transplantaciju limfnih čvorova uz pomoć robota. Multidisciplinarni tim, predvođen profesorom Hamdijem i abdominalnim hirurgom dr Van Eeveldeom, uklonio je limfne čvorove sa stomaka radi transplantacije u pazuh.
Prošle godine tim je napravio još jedan korak napred, uvođenjem robota za mikro- i super mikrohirurgiju, takođe za lečenje limfedema, za most između limfnog suda i vene. Ove vrste intervencija, na najsitnijim krvnim sudovima u telu, zahtevaju izuzetnu preciznost. MMI-jev Simani hirurški sistem može smanjiti pokrete ruke hirurga 20k, filtrirajući čak i minimalne vibracije iz ruke hirurga.
Ovaj menjač igre znači da hirurzi sada mogu da obavljaju složene procedure sa još većom preciznošću, što rezultira manjim rizikom od oštećenja tkiva i bržim oporavkom pacijenata.
Limfedem je otok u ruci ili nozi. Može biti urođena ili nastati zbog lečenja raka, zračenja ili infekcije. Limfedem ostaje značajno pitanje kvaliteta života.
Otok je uzrokovan akumulacijom limfne tečnosti u vezivnom tkivu. Obično se ova tečnost odvodi kroz limfne sudove i žlezde tela, ali ako se ovaj proces poremeti neispravnim funkcionisanjem limfnih sudova ili uklanjanjem limfnih čvorova, tečnost se može nakupiti u tkivima tela. Do 30% pacijenata sa karcinomom dojke ima limfedem, koji može izazvati teška funkcionalna oštećenja.