Hipnoterapija može ponuditi stvarne prednosti za negu pacijenata sa rakom

Hipnoterapija može ponuditi stvarne prednosti za negu pacijenata sa rakom

Hipnoterapija bi mogla da ponudi niz prednosti pacijentima sa rakom; međutim, nedavna studija objavljena u časopisu Komplementarne terapije u kliničkoj praksi sa Univerziteta Edith Covan (ECU) je istakla potrebu za više obrazovanja u ovoj oblasti.

„Hipnoterapija u kliničkom okruženju izgleda potpuno drugačije nego kada se radi za publiku kao zabavu. Za kliničku upotrebu, hipnoterapija je veoma mentalni proces koji podrazumeva da hipnoterapeut razgovara sa pacijentom. Zaista je veoma sličan meditaciji“, ECU dr. . objasnila je studentica Malvina Šmaglinska.

Za pacijente sa rakom, hipnoterapija bi mogla da ponudi niz prednosti, uključujući upravljanje mučninom, bolom, anksioznošću, depresijom i povećanjem kvaliteta života.

„Hipnoterapija je veoma neopasna i neinvazivna, i nema neželjenih efekata. Može se isporučiti na niz metoda, od snimljenih sesija za individualnu upotrebu, grupnih sesija koje nude kolektivna iskustva ili prilagođenih jedan na jedan sesije prilagođene specifičnim simptomima pacijenata“, rekla je Szmaglinska.

Napomenula je da hipnoterapija takođe osnažuje pacijente tako što ih uči veštinama kao što su samohipnoza, olakšavanje upravljanja simptomima i poboljšanje opšteg blagostanja.

Rak je i dalje vodeći uzrok smrti u Australiji. Očekuje se da će broj novih slučajeva raka koji se dijagnostikuje svake godine premašiti 200.000 do 2033.

Ovo označava značajan porast sa oko 88.000 slučajeva u 2000. na procenjenih 165.000 slučajeva u 2023. Uprkos napretku u lečenju, emocionalni i psihološki izazovi u lečenju raka se često zanemaruju.

Iako su savremeni tretmani raka doprineli povećanju stope preživljavanja, oni su često praćeni negativnim neželjenim efektima uključujući mučninu, umor i smanjen kvalitet života. Putovanje protiv raka takođe uključuje emocionalne i psihološke izazove, kao što su depresija i anksioznost, koji značajno utiču na kvalitet života, pridržavanje lečenja i ukupne rezultate preživljavanja.

„Postoji u velikoj meri neiskorišćen potencijal ne samo da se poboljša kvalitet života pacijenata, već i da se utiče na progresiju bolesti na pozitivan način efikasnijim rešavanjem psihosocijalnih dimenzija nege.

„Korišćenje komplementarne i alternativne medicine (CAM) među odraslim pacijentima sa rakom je široko rasprostranjeno i u porastu, sa do 87% prijavljenih da se angažuje sa najmanje jednom CAM terapijom nakon dijagnoze.

Szmaglinska tvrdi da uprkos efikasnosti hipnoterapije u upravljanju složenom simptomatologijom povezane sa rakom i uključivanju na listu efikasnih tehnika uma i tela od strane Cancer Council Australia, hipnoterapija se ne koristi široko u lečenju raka.

„Pored nedostatka edukacije o hipnoterapiji, tretman je takođe prilično skup. Dok su savetovanje i psihološke sesije često pokrivene Medicare-om, hipnoterapija nije.

„Nasuprot tome, hipnoterapija je često jeftinija od savetovanja ili psihologije i obično bi vam bilo potrebno manje sesija. Ali pošto je ne pokriva Medicare, to je veliki kapitalni izdatak, posebno ako pacijenti prolaze kroz prilično skupe tretmane.“

Buduće studije će istražiti praznine u znanju, stavove i moguće zablude među zdravstvenim radnicima koji bi mogli da deluju kao prepreke širem usvajanju hipnoterapije kao komplementarnog lečenja u lečenju raka.

„Razumevanje ovih barijera je ključno za razvoj intervencija koje bi mogle da olakšaju integraciju hipnoterapije u standardne protokole lečenja raka“, rekla je Szmaglinska.