Tim istraživača sa TUM-a identifikovao je da endotelne ćelije u krvnim sudovima jetre aktiviraju „tajmer za spavanje“ u citotoksičnim T ćelijama. Ovaj mehanizam isključuje imuni odgovor prema ćelijama inficiranim virusom hepatitisa B, što može dovesti do oštećenja jetre i razvoja raka.
„Hronični hepatitis B često rezultira oštećenjem jetre zbog dugotrajnog imunog odgovora koji ne uspeva da se oslobodi virusa“, objašnjava Persi Knol, profesor molekularne imunologije na TUM-u. „Naša studija pokazuje da endotelne ćelije aktiviraju mehanizam koji smanjuje aktivnost T ćelija, čime se štiti jetra od preteranog oštećenja tokom borbe protiv infekcije.“
Ova nova saznanja otvaraju mogućnosti za razvoj ciljanih terapija koje bi mogle modulirati ovaj mehanizam. To uključuje strategije manipulacije T ćelijama ili upotrebu malih molekula koji bi mogli da prekinu signalizaciju između endotelnih i imunih ćelija.
„Naš cilj je podržati imuni sistem u efikasnijem suzbijanju hronične infekcije hepatitisa B“, ističe Knol. „Ovo otkriće može imati značajan uticaj na razvoj novih terapija, posebno u siromašnijim regionima gde je hepatitis B najrasprostranjeniji.“
Istraživanje objavljeno u časopisu Nature pruža osnovu za dalja istraživanja koja bi mogla promeniti način kako se tretira ova globalno rasprostranjena bolest, utičući na milione ljudi širom sveta.