Odavno je poznato da prekomerna težina ili gojaznost mogu učiniti osobu sklonijom razvoju stanja poput visokog krvnog pritiska ili dijabetesa, što može dovesti do kardiovaskularnih bolesti. Ali stručnjaci sa klinike Mejo kažu da gojaznost takođe može uticati na srce na potpuno nezavisan način.
U ovom zapisniku klinike Maio, dr Francisco Lopez-Himenez, kardiolog Maio Clinic, objašnjava raspoložive resurse za pomoć pacijentima koji se bore sa gojaznošću i srčanim oboljenjima.
Gojaznost može uticati na srce na mnogo načina. Ne samo da nekoga dovodi u veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti, već može otežati dijagnostikovanje i lečenje stanja.
Zbog toga se često preporučuje gubitak težine kroz promenu načina života. Ali nije uvek tako jednostavno… „jer će osetiti simptome kada vežbaju. I mogu da kažu: „Pa, ako imam simptome, radije bih jednostavno da ne radim vežbu.“ Kada će im, u stvarnosti, to trebati —ne samo da izgube težinu, već i zbog zdravlja srca“, kaže dr Lopez-Himenez.
Određeni lekovi koji su propisani za njihovu srčanu bolest takođe mogu otežati gubitak kilograma.
„Lekovi koji se zovu beta blokatori zapravo mogu da nateraju ljude da dobiju na težini“, kaže dr Lopez-Himenez.
On kaže da je važno da pacijenti znaju da postoje i druge opcije ako standardni programi mršavljenja ne funkcionišu.
„Postoje i drugi resursi, kao što su barijatrijska hirurgija i lekovi, koji zapravo mogu efikasno pomoći pacijentima da izgube težinu.“