Nova studija ukazuje na zabrinjavajući, ali fluktuirajući rast globalne potrošnje antibiotika među ljudima, što je jedan od glavnih faktora za povećanje antimikrobne rezistencije (AMR). AMR se javlja kada mikroorganizmi, kao što su bakterije, postanu otporni na lekove koji su prethodno bili efikasni, što vodi do težih infekcija, dužih boravaka u bolnicama, viših troškova lečenja i veće stope smrtnosti. AMR je već sada odgovoran za skoro pet miliona smrtnih slučajeva godišnje.
Istraživači povezani sa organizacijama kao što su One Health Trust, Populacioni savet, GlaxoSmithKline, Univerzitet u Cirihu, Univerzitet u Briselu, Univerzitet Johns Hopkins i Harvard T.H. Chan School of Public Health analizirali su podatke o prodaji antibiotika u 67 zemalja u periodu 2016-2023. Istraživanje je takođe istraživalo uticaj pandemije COVID-19 i ekonomskog rasta na globalnu potrošnju antibiotika.
Studija se fokusira na prodaju antibiotika u različitim zemljama prema njihovom nacionalnom prihodu i klasifikaciji antibiotika prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO). Takođe, daje smernice za smanjenje upotrebe antibiotika kroz preventivne mjere, bolju kontrolu infekcija i povećanje vakcinacije, što može značajno doprineti smanjenju upotrebe antibiotika i sprečavanju razvoja AMR.
Dr Eili Klein, vodeći autor studije, ističe da je pandemija COVID-19 izazvala privremeno smanjenje upotrebe antibiotika, ali da se globalna potrošnja brzo oporavila i sada raste alarmantnim tempom. Da bi se obuzdali negativni efekti ove krize, Klein smatra da je ključna pravilna upotreba antibiotika u bogatim zemljama, uz ulaganje u infrastrukturu i prevenciju u zemljama sa niskim i srednjim prihodima.
Studija naglašava potrebu za globalnim angažmanom u borbi protiv AMR, što uključuje promovisanje odgovorne upotrebe antibiotika i jačanje zdravlja i infrastrukture u svim delovima sveta.