Studija koju su sproveli istraživači sa Instituta za životnu sredinu High Meadovs na Univerzitetu Prinston, Institut Pasteur i Kalifornijski univerzitet u San Dijegu otkriva zašto je Zika virus relativno retka pojava u Africi, iako je upravo na ovom kontinentu prvi put otkriven. Tim naučnika je proučavao genetski sastav lokalnih populacija komaraca, otkrivajući ključnu ulogu koju afrički komarci igraju u suzbijanju širenja ovog virusa.
Istraživači, predvođeni dr Džejmijem Koldvelom, otkrili su genetske razlike između afričkih komaraca i njihovih rođaka u urbanim područjima, što može objasniti nižu stopu prenosa Zika virusa u Africi. Afrički komarci imaju različite preferencije u ishrani i sposobnosti prenosa bolesti, a mešovita ishrana afričkih komaraca smanjuje šanse za prenos virusa na ljude.
Genetska barijera koju pružaju afrički komarci, zajedno sa specifičnostima njihove ishrane, čini Zika virus manje raširenim u Africi. Međutim, klimatske promene i ubrzana urbanizacija mogu povećati rizik od epidemija u budućnosti. Zbog toga je važno proaktivno pratiti i kontrolisati populacije komaraca u urbanim sredinama kako bi se sprečilo širenje Zika virusa na afričkom kontinentu.
Istraživanje ukazuje na nužnost preventivnih mera javnog zdravlja kako bi se smanjila mogućnost izbijanja epidemija Zika virusa, s obzirom na to da klimatske promene mogu značajno uticati na dinamiku bolesti.