Istraživački tim Univerziteta u Alberti pronašao je potencijalnu novu metu za lečenje raka jajnika. Njihovo novo istraživanje je prvo koje sveobuhvatno istražuje povećanu ekspresiju gena zvanog ZIC2 u ćelijama raka jajnika, otkrivajući da je to povezano sa lošim stopama preživljavanja pacijenata sa rakom jajnika i testiranjem načina za inaktivaciju gena.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Oncogene.
Prema Kanadskom društvu za rak, predviđa se da će rak jajnika ove godine ubiti oko 2.000 žena u Kanadi. Otprilike četvrtina slučajeva raka jajnika pokazuje povišene nivoe ZIC2 proteina u ćelijama raka.
ZIC2 protein proizvodi ZIC2 gen, koji je normalno odgovoran za razvoj ljudskog mozga u embrionalnoj fazi, a zatim ostaje neaktivan kod odraslih osim u mozgu i testisima. Nije razumljivo zašto se gen reaktivira kod raka jajnika sa tako smrtonosnim rezultatima.
„Trenutno ne postoji efikasan tretman za rak jajnika“, kaže Jangsin Fu, vanredni profesor eksperimentalne onkologije i vanredni profesor akušerstva i ginekologije. „Takođe, slučajevi raka jajnika se često dijagnostikuju u kasnoj fazi i do tada, čak i uz operaciju i hemoterapiju, rak se ponavlja i postaje otporan na hemoterapiju.
„Zato moramo da pronađemo novi tretman.
Tim je počeo testiranjem na ZIC2 u epruvetama, koristeći ljudske ćelijske linije raka jajnika. Identifikovali su one koji su pokazali visoku ekspresiju gena, a zatim su koristili CRISPR tehnologiju da ga inaktiviraju. Otkrili su da ćelije raka sa inaktiviranim ZIC2 rastu sporije, manje migriraju i formiraju sve manje kolonija.
Zatim su ponovili eksperimente implantirajući ćelije raka jajnika miševima i posmatrajući njihovo ponašanje. Ponovo su otkrili slično usporavanje razvoja raka kod tumora gde je gen ZIC2 inaktiviran.
„Kada inaktiviramo ZIC2 u tim ćelijama raka, one postaju manje agresivne i formiraju manje tumore kod miševa“, kaže Fu. „Naravno, veliki je korak preći od rada na životinjama do kliničkog ispitivanja na ljudima, ali to pokazuje da u budućnosti, ako možemo pronaći način da inhibiramo funkciju ZIC2, to bi moglo smanjiti formiranje i progresiju tumora i obezbediti efikasan lečenje“.
ZIC2 je faktor transkripcije, što znači da ima sposobnost da uključi ili isključi mnoge druge gene, neku vrstu „glavnog regulatora“, objašnjava Fu, ali se retko izražava kod odraslih osim u tkivu raka jajnika, tako da on veruje da je bezbedno za ciljanje.
Zanimljivo je da je tim pokušao da doda ZIC2 u ćelijske linije raka jajnika koje ga nisu prirodno eksprimirale i na svoje iznenađenje otkrio da ne povećava rast tumora. Ovo ukazuje da je tretman ZIC2 specifičan za kontekst, kaže Fu, što znači da bi morao biti specifičan za ćelije u kojima je gen već prisutan.
Fu kaže da će sledeći korak u istraživanju biti traženje načina za inaktivaciju ZIC2 kod pacijenata, pošto se CRISPR još ne koristi za lečenje ljudi.
On kaže da će tim tražiti lekove sa malim molekulima koji mogu da inhibiraju funkciju gena i takođe će istražiti proteolizu koja cilja himera ili PROTAC pristup, koji je sposoban da ukloni specifične neželjene proteine.