Nova istraživanja Američkog društva za borbu protiv raka ukazuju na povećani rizik od razvoja različitih vrsta raka među generacijom Iks i milenijalcima u poređenju sa prethodnim generacijama. Ova studija analizirala je podatke skoro 24 miliona pacijenata sa rakom prikupljene tokom 20 godina, počevši od 2000. godine. Rezultati pokazuju porast incidencije 17 različitih karcinoma kod mlađih generacija, sa naglaskom na rak tankog creva, štitne žlezde, bubrega i pankreasa.
Ovo istraživanje pruža najdefinitivnije dokaze do sada o rastu broja slučajeva raka, istražujući faktore koji mogu doprineti ovom trendu. Povećana incidencija određenih karcinoma kod mlađih generacija može se pripisati promenama u načinu života i ponašanju, uključujući lošu ishranu, fizičku neaktivnost i povećanu konzumaciju ultra-prerađene hrane.
Pored toga, istraživanje je identifikovalo povećanu stopu karcinoma jetre i jednjaka kod milenijumskih žena, kao i promenjeni trend u incidenciji Kaposijevog sarkoma i analnog raka kod muškaraca povezan sa HIV infekcijom. Infekcija humanim papiloma virusom (HPV) takođe se povezuje sa povećanjem stope analnog raka.
Iako se neke promene u stopama raka mogu objasniti generacijskim promenama u životnim stilovima, postoje i neobjašnjivi trendovi, poput porasta leukemije. Autori istraživanja ističu da je potrebno dalje istraživanje kako bi se razumeli uzroci ovih promena i preduzeli odgovarajući koraci za njihovo rešavanje.
Pored negativnih trendova, postoje i pozitivni pokazatelji. Na primer, rizik od raka pluća i melanoma opada među mladim generacijama, što se može pripisati uspehu kampanja javnog zdravlja usmerenih na smanjenje upotrebe duvana i edukaciju o zaštiti od sunca.
Ukupno posmatrano, ovi rezultati naglašavaju važnost promene životnih navika i donošenja zdravijih izbora kako bi se smanjio rizik od raka. Bez dubljeg razumevanja uzroka ovih promena, teško je preduzeti efikasne mere za njihovo suzbijanje.