Misterija nestalih trojki: Kako napredak u vantelesnoj oplodnji smanjuje višestruke porođaje

Misterija nestalih trojki: Kako napredak u vantelesnoj oplodnji smanjuje višestruke porođaje

Uspon i pad rađanja trojki u SAD opasan je tobogan koji se, na sreću, čini da se stabilizuje.

Osamdesetih godina prošlog veka broj trojki rođenih u zemlji naglo je eksplodirao, eskalirajući pet puta za samo dve decenije.

Od tog vrhunca, međutim, stopa višestrukih porođaja iz jedne trudnoće je dramatično opala.

Prema novom izveštaju Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), broj trojki i porođaja višeg reda opao je između 1998. i 2023. za skoro 65 procenata.

Istovremeno, rađanje četvorke i višeg reda smanjeno je za 80 procenata.

Za razliku od opšte američke stope nataliteta, koja je naglo pala u poslednjih 30 godina, ovo istovremeni pad višestrukih rađanja smatra se pozitivnim preokretom događaja.

To je odgovor na brz napredak u lečenju neplodnosti i sve veći uzrast u kome ljudi biraju da imaju decu.

Prva beba iz epruvete rođena je 1978. putem vantelesne oplodnje (IVF), a 80-ih i 90-ih godina, kada su stope uspeha bile niske, u mnogim nacijama je bila rutinska praksa da se prenosi nekoliko oplođenih jajnih ćelija kako bi se povećale šanse za trudnoća.

Tako je počelo dramatično povećanje stope višestrukih trudnoća, koje dolaze sa većim rizikom od smrti i bolesti i za majku i za potomstvo, uključujući preeklampsiju, gestacijski dijabetes, krvarenje nakon porođaja i nisku porođajnu težinu. Trojke su skoro sigurno rođene prevremeno.

U 1997. godini, studija je otkrila da je rizik od trojke od transfera tri embriona tokom vantelesne oplodnje oko 7,5 odsto, što su autori u to vreme smatrali „neprihvatljivo visokim“.

Prenošenje samo jednog ili dva embriona sprečava takve neželjene ishode, zbog čega je početkom 2000-ih Američko društvo za reproduktivnu medicinu (ASRM) preporučilo da se ne prenesu više od dva embriona kod pacijenata mlađih od 35 godina. Njihov cilj je bio da se eliminišu četvorke i ograničiti trojke na manje od 2 procenta slučajeva vantelesne oplodnje.

Ne postoji nacionalni zakon u SAD koji bi ograničio broj embriona koji se mogu preneti u jednom ciklusu vantelesne oplodnje, ali tehnologija potpomognute reprodukcije (ART) je jedna od najstrože regulisanih od svih medicinskih praksi u zemlji, i čini se da većina pružalaca usluga da se pridržavaju saveznih smernica i državnih pravila.

Podaci iz Velike Britanije procenjuju da je prosečna stopa trudnoće u IVF-u korišćenjem zamrznutih embriona porasla sa 7 procenata u 1990-im na 36 procenata u 2021. godini, što je uticalo na jednačinu rizika i koristi za više transfera.

Između 1998. i 2011. godine, studije pokazuju da je došlo do smanjenja od 70 posto u transferu tri ili više embriona tokom IVF-a u SAD.

Od 2009. nadalje, otkriva novi izveštaj CDC-a, došlo je do 52 procentnog pada u višestrukim rođenjima trojki ili više u SAD. Među belkinjama, koje imaju najveći pristup IVF-u u SAD, stopa porođaja trojki ili višeg reda opala je za 62 procenta tokom istog vremenskog perioda.

„Ako pogledate brojke CDC-a, možete videti da se ovi padovi slede svake godine ili dve nakon što se ova ažuriranja smernica dese“, rekao je Micah Hill, predsednik Društva za potpomognutu reproduktivnu tehnologiju, za CNN.

„Ove smernice su evoluirale kako je tehnologija evoluirala“, dodaje Hil, koji nije bio uključen u izveštaj CDC-a. „Mislim da je bio uspešan u tome da tretmane plodnosti učini bezbednijim, što je ono do čega nam je stalo kada govorimo o smanjenju ovih višestrukih brojeva višeg reda.

Od 2020. godine, više od 80 posto transfera embriona u SAD uključuje samo jedan embrion.

Da bi se taj broj još više poboljšao, istraživači u ASRM-u su savetovali proširenje pokrića osiguranja u SAD na pitanja plodnosti.

Ako neko ne može da priušti više procedura vantelesne oplodnje, pacijenti i pružaoci usluga mogu se suočiti sa većim iskušenjem da prenesu više embriona kako bi poboljšali svoje šanse za trudnoću, čak i ako to povećava povezane rizike.