Nedavna studija otkriva da su fobije kod odraslih osoba povezane sa promenama u strukturi mozga. Tim istraživača, predvođen Kevinom Hilbertom, asistentom za psihologiju na Humbolt univerzitetu u Berlinu, otkrio je značajne neurološke razlike kod odraslih sa fobijama u odnosu na osobe sa drugim oblicima anksioznosti.
Fobija, koja pogađa više od 12 odsto populacije, je najčešći anksiozni poremećaj. Istraživački tim je ukazao na nedostatak specifičnih istraživanja koja se bave fobijama, napominjući da su dosadašnje studije bile ograničene malim uzorcima i fokusirane na izolovane regije mozga.
Za detaljniji uvid, tim je analizirao MR skeniranje preko 1.400 osoba sa specifičnim fobijama i gotovo 3.000 zdravih ljudi. Najčešće fobije među učesnicima bile su fobije životinja i fobije vezane za krv, povrede ili injekcije.
Rezultati su pokazali da osobe sa fobijama imaju povećanu debljinu u određenim delovima frontalnog korteksa, dok su regije poput kaudatnog jezgra, putamena i hipokampusa bile smanjene. Ove promene su povezane sa strahom i emocionalnom obradom. Međutim, veličina amigdale, centralnog regulatora straha i agresije, nije bila značajno promenjena.
Zanimljivo je da su osobe sa fobijama vezanim za krv, povrede i injekcije pokazale dublje neurološke promene od onih sa fobijama životinja. Ovo podržava teoriju da ove fobije uključuju složenije kognitivne procese, što može objasniti prisustvo i straha i gađenja.
Promene u strukturi mozga nisu pronađene kod osoba mlađih od 21 godine, što sugeriše da se ove promene manifestuju tokom odraslog doba. Istraživači su iznenađeni ovim nalazom, s obzirom na čestu pojavu fobija u ranom detinjstvu i prisustvo neurofunkcionalnih korelata kod drugih anksioznih poremećaja čak i kod mladih osoba.
Ove velike strukturne promene u mozgu kod odraslih mogu ukazivati na uporniji oblik anksioznog poremećaja, posebno jer se mnoge dečje fobije povlače u odraslom dobu. Nalazi su objavljeni u časopisu AJP in Advance.