Finska studija otkriva da dobra fizička spremnost iz detinjstva štiti mentalno zdravlje

Finska studija otkriva da dobra fizička spremnost iz detinjstva štiti mentalno zdravlje

Nedavna finska studija je otkrila da je dobra fizička spremnost od detinjstva do adolescencije povezana sa boljim mentalnim zdravljem u adolescenciji. Ovi rezultati su značajni i pravovremeni, pošto su problemi mentalnog zdravlja trenutno veliki društveni izazov, koji pogađa do 25–30% mladih ljudi. Ovi nalazi sugerišu da poboljšanje fizičke kondicije od detinjstva može pomoći u sprečavanju problema mentalnog zdravlja.

Rad je objavljen u časopisu Sportska medicina.

U studiji Fakulteta za sport i zdravstvene nauke Univerziteta Jivaskila i Instituta za biomedicinu na Univerzitetu Istočne Finske, fizička spremnost 241 adolescenta je praćena od detinjstva do adolescencije tokom osam godina. Studija je pokazala da su bolja kardiorespiratorna kondicija i poboljšanja od detinjstva do adolescencije povezani sa manje stresa i simptoma depresije u adolescenciji.

Pored toga, studija je otkrila da je bolja motorička kondicija od detinjstva do adolescencije povezana sa boljom kognitivnom funkcijom i manje stresa i simptoma depresije. Međutim, povezanost između motoričke kondicije i simptoma depresije bila je slabija od one između kardiorespiratorne kondicije i simptoma depresije. Vreme pred ekranom mereno u adolescenciji delimično je objasnilo povezanost kardiorespiratornog fitnesa i motoričke kondicije sa mentalnim zdravljem.

Ovi nalazi se zalažu za ulaganje u fizičku spremnost u ranom životu kao potencijalnu strategiju za ublažavanje mentalnog zdravlja i kognitivnih problema u adolescenciji.

„Zabrinutost zbog opadanja fizičke kondicije kod dece i adolescenata je stvarna. Međutim, fokus je bio na fizičkom zdravlju“, kaže Eero Haapala, viši predavač sporta i medicine vežbanja na Fakultetu za sport i zdravstvene nauke Univerziteta Jivaskila.

„Naši rezultati bi trebalo da podstaknu kreatore politike, kao i roditelje i staratelje da holističkije vide značaj fizičke kondicije, jer loša fizička spremnost može povećati izazove mentalnog zdravlja i narušiti kognitivne veštine potrebne za učenje.

„Celo društvo treba da podrži razvoj fizičke spremnosti kod dece i adolescenata povećanjem učešća u fizičkoj aktivnosti u školi, u slobodno vreme i u hobijima“, kaže Haapala.

Ova studija je zasnovana na longitudinalnim podacima iz tekuće studije o fizičkoj aktivnosti i ishrani kod dece (PANIC) sprovedenoj na Institutu za biomedicinu Univerziteta Istočne Finske, a koju vodi profesor Timo Lakka. Studija je pratila fizičku spremnost 241 osobe tokom osam godina, od detinjstva do adolescencije. Procene mentalnog zdravlja su sprovedene tokom adolescencije. Studija je objavljena u Sports Medicine.

Studija PANIC je deo Zajednice za istraživanje metaboličkih bolesti na Univerzitetu Istočne Finske. Istraživačka zajednica je posvećena istraživanju glavnih kardiometaboličkih bolesti.

Koristeći genetiku, genomiku, translaciona istraživanja i intervencije u načinu života, zajednica ima za cilj da pruži snažne dokaze o mehanizmima bolesti i unapredi ranu dijagnozu, prevenciju i personalizovani tretman. Istraživačka zajednica se sastoji od 20 istraživačkih grupa, koje obuhvataju osnovna istraživanja do brige o pacijentima.