Ohrabrena uspehom u početnim naporima da Amerikanci smanje unos soli u ishrani, američka administracija za hranu i lekove u četvrtak je objavila drugu fazu poduhvata.
Smernice za ishranu SAD preporučuju da osoba ne konzumira više od 2.300 miligrama (mg) natrijuma dnevno, što je ekvivalent oko jedne kašičice soli.
Prekomerni unos soli je snažan faktor rizika za visok krvni pritisak, bolesti srca i moždani udar.
Međutim, Amerikanci obično uzimaju daleko veće količine od preporučenih, u proseku oko 3.400 mg dnevno pre 2021. godine, navela je FDA u saopštenju za javnost.
Faza 1 dobrovoljnih ciljeva FDA za smanjenje natrijuma za prehrambenu industriju objavljena je 2021. godine, a prema agenciji „preliminarni podaci iz 2022. pokazuju da je oko 40% početnih ciljeva Faze I veoma blizu ili su već postignuti, što ukazuje na rani uspeh ovog napora.“
Taj nivo uspeha podstakao je agenciju da započne fazu II.
„Ako se finalizira, novi skup dobrovoljnih ciljeva bi podržao smanjenje prosječnog individualnog unosa natrijuma na oko 2.750 miligrama dnevno“, saopštila je FDA.
Očekuje se da će se nova inicijativa poklopiti sa naporima američkog Ministarstva poljoprivrede da ograniči natrijum u školskim obrocima.
„Smanjenje natrijuma u snabdevanju hranom ima potencijal da bude jedna od najvažnijih inicijativa javnog zdravlja u jednoj generaciji“, rekao je Džim Džons, zamenik komesara FDA za ljudsku hranu, u saopštenju agencije. „Prvi uspesi koje vidimo sa smanjenjem nivoa natrijuma u određenim namirnicama ohrabruju i ukazuju na uticaj za koji verujemo da naš opšti pristup ishrani može imati na dobrobit društva.
Agencija napominje da 70% natrijuma koji ljudi unose svaki dan ne dolazi iz soljenki, već iz natrijuma koji se dodaje hrani tokom proizvodnje i kao deo komercijalne pripreme hrane.
„Jaki naučni dokazi podržavaju smanjenje unosa natrijuma sa sadašnjih nivoa“, saopštila je FDA. „Smanjenje unosa natrijuma ima potencijal da spreči stotine hiljada prevremenih smrti i bolesti u narednim godinama, pomažući da se smanji rizik od srčanih bolesti i moždanog udara.
Prema Američkom udruženju za srce (AHA), čak i preporučena granica od 2.300 mg natrijuma dnevno može biti previsoka za neke ljude.
„Idealna granica nije više od 1.500 dnevno za većinu odraslih, posebno za one sa visokim krvnim pritiskom“, kaže AHA. „Izbacivanje samo 1.000 miligrama dnevno može poboljšati krvni pritisak i zdravlje srca.“
Uvek birajte svežu hranu, a ne prerađenu hranu, ako možete, jer je visoko prerađena hrana često puna soli.
Međutim, neke od namirnica bogatih natrijumom uključuju neke od američkih favorita: hamburgere, buritose, takose, delikatesno meso, pice, jela od piletine, jela od testenina, komercijalne supe i, naravno, čips i druge slane grickalice.
Međutim, postoji nekoliko jednostavnih načina da smanjite dnevni unos natrijuma, predlaže AHA:
- Potražite verzije hrane sa „niskim sadržajem natrijuma“.
- Čitajte etikete, tražeći „soda“, „natrijum“ i simbol „Na“ na etiketama za artikle kao što su supe u konzervi, kečap i drugi začini, posebno
- U idealnom slučaju, nabavite sveže voće i povrće, a ako ga kupujete u konzervi ili zamrznuto, uverite se da ima „malo soli“ na pakovanju
- Idite na neslane orašaste plodove, semenke, sušeni pasulj, grašak i sočivo
- Razgovarajte sa svojim lekarom o komercijalnim proizvodima za zamenu soli, koji često imaju visok nivo kalijuma umesto natrijuma
- Zatražite hranu sa malo natrijuma na menijima restorana kada večerate vani
- Što je najvažnije, skinite soljenku sa stola i oduprite se želji da dodate so u hranu dok kuvate. Začini i začinsko bilje često mogu da obezbede hranu odličnog ukusa, bez ikakvog rizika po zdravlje
„Možda će trebati neko vreme da se vaši ukusni pupoljci prilagode ishrani sa nižim sadržajem natrijuma“, kaže AHA. „Ali postoje ukusne opcije za obroke sa niskim sadržajem natrijuma.“