Američka uprava za hranu i lekove će istražiti sigurnost toksičnih metala u tamponima

Američka uprava za hranu i lekove će istražiti sigurnost toksičnih metala u tamponima

Američka uprava za hranu i lekove (FDA) objavila je u utorak da će pokrenuti nezavisnu reviziju svih mogućih efekata toksičnih metala pronađenih u tamponima.

Najava je usledila nakon objavljivanja studije u julu koja je otkrila tragove olova i drugih metala u 30 tampona od 14 brendova dobijenih od velikih onlajn prodavaca i prodavnica u Sjedinjenim Državama, Velikoj Britaniji i Grčkoj. Tu studiju je sproveo tim na Univerzitetu Kalifornije u Berkliju, a objavljena je u časopisu Environmental International.

„FDA je svesna zabrinutosti za bezbednost tampona nakon što je studija iz 2024. otkrila metale u tamponima tokom laboratorijskog testiranja“, navodi agencija u svom saopštenju.

Agencija je naglasila da se tamponi testiraju na sigurnost i efikasnost pre nego što se plasiraju na police, ali je dodala da bi njen pregled postojećih podataka i sopstvena laboratorijska studija trebalo da razjasne pitanja koja je pokrenula studija UC Berkelei.

„Iako je studija otkrila metale u nekim tamponima, studija nije testirala da li se metali oslobađaju iz tampona kada se koriste“, napominje FDA. „Takođe nije testirano da li se metali oslobađaju, apsorbuju u vaginalnu sluznicu i ulaze u krvotok tokom upotrebe tampona.“

„FDA laboratorijska studija će meriti količinu metala koji izlazi iz tampona pod uslovima koji više imitiraju normalnu upotrebu“, dodala je agencija. „Ove inicijative će omogućiti FDA da završi procenu rizika od metala sadržanih u tamponima, na osnovu najgoreg scenarija izlaganja metalu.

Nije dat vremenski rok za završetak studije i objavljivanje rezultata.

Studiju UC Berkelei vodila je Jenni Shearston, postdoktorski naučnik na Univerzitetskoj školi za javno zdravlje. Njen tim je tražio koncentracije arsena, barijuma, kalcijuma, kadmijuma, kobalta, hroma, bakra, gvožđa, mangana, žive, nikla, olova, selena, stroncijuma, vanadijuma i cinka u komercijalno dostupnim tamponima.

U proizvodima su pronađeni različiti metali, a u jednom proizvodu otkriveno je svih 16 metala, saopštio je tim.

Organski tamponi su imali manje olova i više arsena od neorganskih. Studija je takođe otkrila da proizvodi koji se prodaju u Sjedinjenim Državama imaju veće koncentracije olova od onih koji se prodaju u Evropi.

„Naši nalazi ukazuju na potrebu za propisima koji zahtevaju testiranje metala u tamponima od strane proizvođača“, napisali su istraživači.

Tamponi se prave od pamuka, rajona ili kombinacije ova dva. Istraživači su rekli da su metali mogli doći iz tla kroz biljke koje su korišćene za pravljenje proizvoda. Prisustvo metala takođe može biti povezano sa hemikalijama koje se koriste u tamponima kao antimikrobni lekovi ili za kontrolu mirisa.

Julska studija podstakla je Klub demokratskih žena da 5. septembra pošalje pismo u kojem se traži od FDA da ispita ovo pitanje.

„Žene koriste oko 7.400 tampona tokom svojih reproduktivnih godina, tako da je prisustvo potencijalno štetnih metala i hemikalija u ovim proizvodima neverovatno zabrinjavajuće“, napisali su članovi kluba. „Pozivamo FDA da preduzme brzu akciju kako bi osigurala da su žene bezbedne od štetnih i toksičnih supstanci u tamponima.“