Rizici iz detinjstva povezani sa kardiovaskularnim bolestima u odraslom dobu, otkriva nova studija

Rizici iz detinjstva povezani sa kardiovaskularnim bolestima u odraslom dobu, otkriva nova studija

Rizici iz detinjstva imaju direktan i indirektan uticaj na kardiovaskularna oboljenja (KVB) u odraslom dobu, prema najnovijoj studiji objavljenoj 24. juna u JAMA Network Open. Istraživači sa Univerziteta u Turkuu u Finskoj, predvođeni Noorom Kartiosuo, analizirali su podatke 10.634 učesnika tokom prosečnog perioda praćenja od 23,6 godina.

Studija je otkrila da su faktori rizika u detinjstvu, uključujući holesterol lipoproteina niske gustine (LDL-C), ukupni holesterol (TC), trigliceride, sistolni krvni pritisak (SBP), pušenje i indeks telesne mase (BMI), povezani sa povećanim rizikom od KVB u odraslom dobu.

Direktni efekti su zabeleženi za BMI u detinjstvu (povećanje stope incidencije [RR] po jedinici standardne devijacije [SD], 1,18) i LDL-C (RR, 1,16). Indirektni efekti su bili značajniji za TC, trigliceride, SBP i kombinovani rezultat faktora rizika. Pušenje u detinjstvu je uticalo na KVB samo preko nastavka pušenja u odrasloj dobi.

Nalazi ukazuju da je BMI u detinjstvu skoro jednako važan kao i BMI u odraslom dobu za rizik od KVB, dok su za ostale faktore rizika i kombinovani rezultat, odraslo doba ključniji period.

„Ovi rezultati naglašavaju važnost intervencija za smanjenje faktora rizika u detinjstvu, posebno BMI, kako bi se smanjila incidenca KVB kod odraslih. Upravljanje faktorima rizika samo u odraslom dobu nije dovoljno“, zaključuju autori studije.