Faktori rasta povezani sa starenjem matičnih ćelija u studiji koštane srži

Faktori rasta povezani sa starenjem matičnih ćelija u studiji koštane srži

Naša koštana srž, koja je poput masne supstance nalik želeu smeštena unutar naših kostiju, predstavlja nevidljivu elektranu koja svakodnevno tiho proizvodi neverovatnih 500 milijardi novih krvnih zrnaca. Ovaj vitalni proces pokreću hematopoetske matične ćelije, odgovorne za stvaranje svih vrsta krvnih zrnaca u našem organizmu, istovremeno se regenerišući kako bi održale besprekoran proces proizvodnje krvi.

Kao i kod bilo kog složenog sistema, hematopoetske matične ćelije gube funkcionalnost kako starimo, što doprinosi povećanom riziku od ozbiljnih bolesti poput raka krvi. Različiti pojedinci pokazuju varijacije u riziku od oboljevanja povezanih sa starenjem, ali do sada je malo istraživano da li hematopoetske matične ćelije pokazuju individualne razlike u procesu starenja.

Doktor Dženifer Troubridž, porodica Datels Obuzdani predsedavajući i profesor u laboratoriji Džekson, ističe: „Ukoliko posmatrate grupu 50-godišnjaka, primetićete da su neki potpuno sede kose, drugi tek počinju dobijati sede vlasi, dok će nekolicina imati potpuno nepromenjenu boju kose. Očekivali biste slične varijacije i u funkcionisanju hematopoetskih matičnih ćelija, ali do sada ova oblast nije bila direktno istražena.“

Jedan od razloga za nedostatak istraživanja jeste što su hematopoetske matične ćelije izuzetno retke, pa istraživači obično grupišu ove ćelije zajedno radi proučavanja. Međutim, u nedavnom istraživanju objavljenom u časopisu Blood, Troubridž i njen tim analizirali su hematopoetske matične ćelije na nivou pojedinačne ćelije kod devet genetski identičnih sredovečnih miševa, pružajući tako detaljan uvid u to kako se individualne hematopoetske matične ćelije menjaju sa starenjem u mikrookruženju koštane srži.

Rezultati istraživanja pokazali su da, iako su svi miševi istog uzrasta, hematopoetske matične ćelije u koštanoj srži ovih pojedinačnih miševa pokazuju različito starenje. Dodatno, tim je bio u stanju da predvidi funkciju hematopoetskih matičnih ćelija na osnovu aktivnosti dva faktora rasta, Kitl i Igf1, koji su prisutni i kod ljudi.

Faktori rasta Kitl i Igf1 proizvode mezenhimalne stromalne ćelije (MSC) koje okružuju matične ćelije u mikrookruženju koštane srži. Analizom RNK transkriptoma u ovim MSC kod pojedinačnih miševa, Troubridž je otkrila da smanjenje ovih faktora rasta korelira sa molekularnim promenama povezanim sa starenjem u hematopoetskim matičnim ćelijama.

„Količina proizvedenih faktora rasta direktno je povezana sa smanjenjem funkcije matičnih ćelija, a otkrili smo značajne varijacije u hematopoetskim matičnim ćelijama u poređenju sa drugim ćelijama u koštanoj srži“, istakla je Troubridž. „Ovo istraživanje pruža uvid u proces starenja na ćelijskom nivou.“

S obzirom na genetsku raznovrsnost i različite životne stilove ljudi, varijacije u procesu starenja hematopoetskih matičnih ćelija kod ljudi verovatno su još izraženije nego kod pažljivo kontrolisanih životinjskih modela, objašnjava Troubridž. Iako ovo istraživanje nije direktno istražilo da li starenje matičnih ćelija direktno dovodi do štetnih zdravstvenih ishoda, veruje se da ove varijacije igraju važnu ulogu u različitim zdravstvenim ishodima kako kod miševa, tako i kod ljudi.